Hlavní navigace

Intel chystá 48jádrový čip pro chytré telefony a tablety

 Autor: © Edelweiss - Fotolia.com
Vědci chtějí vysokým počtem jader změnit způsob, jakým se používají chytré telefony. Na trh se však procesor zřejmě nedostane dříve než za pět let.
Filip Brůcha 31. 10. 2012

Sdílet

Enric Herrero, výzkumník z barcelonské pobočky Intel Labs, prozradil, že jeho laboratoř disponuje prototypem 48jádrového procesoru umožňujícím běh různých aplikací na různých jádrech chytrých telefonů nebo tabletů. V současné době se přitom v těchto zařízeních běžně používají dvoujádrové, maximálně čtyřjádrové čipy pracující ve spojení s několika grafickými procesorovými jednotkami. 48 jader v jediném mobilním zařízení by otevřelo zcela nové možnosti jejich používání.

Vědci momentálně vymýšlí, jak nejlépe využít takový počet jader pro jedno zařízení. „Procesor s jediným jádrem obvykle pracuje postupně. Více jader umožňuje práci rozdělit,“ řekl Herreo Computerworldu. Jako příklad uvedl šifrování elektronické pošty při běhu jiných náročných aplikacích.

Jeho kolega Tanausu Ramirez zase zmínil využití 48 jader pro sledování videa ve vysokém rozlišení, kdy by čip mohl dekódovat několik snímků zároveň, což by zlepšilo uživatelský zážitek ze sledování videa. Ramirez vyzdvihl i další důležitou vlastnost čipů s větším počtem jader. Místo maximálního využití kapacity jednoho jádra je možné práci rovnoměrně rozdělit na další jádra a snížit tak spotřebu energie.

Jak Computerworldu prozradil Justin Rattner, technologický ředitel Intelu, 48jádrový procesor pro mobilní zařízení by se na trhu mohl objevit mnohem dříve, než za 10 let, jak říkají vědci. Touha po přechodu na přirozenější rozhraní, které by lépe odpovídalo lidským potřebám, je podle Rattnera významným hnacím motorem. Potřeba zvýšit výpočetní výkon prý bude podpořena funkcemi pro rozpoznávání řeči a rozšířenou realitu. Podle Rattnera není reálné očekávat, že všechny výpočty bude obstarávat nějaké vzdálené datové centrum. Hodně práce budou muset vykonat přímo klientská zařízení.

Velkou překážkou, kterou se barcelonští výzkumníci musí také zabývat, je absence softwaru pro mobilní zařízení, který by si dokázal poradit s tak vysokým počtem jader. „To je velmi limitující faktor. Bude se muset změnit způsob vývoje operačních systémů a aplikací. Musí se chovat více paralelně,“ řekl Herrero. Pět až deset let je nicméně dlouhá doba a hodně věcí se ještě může změnit.