Hlavní navigace

Intel chystá levné dvoujádrové procesory Sandy Bridge

8. 2. 2011

Sdílet

Intel chce 20. února začít s dodávkami dvoujádrových modelů svých procesorů Sandy Bridge pro běžné modely notebooků a také pro ultrapřenosné počítače.

Zatím byly dostupné jen čtyřjádrové modely určené pro high-endové systémy. Nové dvoujádrové čipy Core i5 a Core i7 mají být k dispozici na frekvencích od 1,4 GHz do 2,7 GHz a spotřebovávat by měly od 17 do 35 wattů energie.

Nejrychlejší model má nést označení Core i7 2620M a bude disponovat 4 MB cache. Díky funkci turbo se pak ze základní frekvence 2,7 GHz bude moci přetaktovat až na 3,4 GHz. Nejvýkonnějším nově představeným procesorem z řady Core i5 pak má být model označený 2540M, disponovat má 3 MB cache a jeho spotřeba bude zmíněných 35 wattů.

Procesory postavené na architektuře Sandy Bridge mají být podle Intelu výrazně úspornější než jejich předchůdci a také poskytovat vyšší výkon. Disponují i rychlejší integrovanou grafikou a akcelerací specifických obrazových úloh. Ceny nových procesorů nebyly zatím zveřejněny, očekává se ale, že budou výrazně levnější, než dosud dostupné čtyřjádrové modely.

Intel má ovšem problémy se svojí čipovou sadou řady 6, protože procesory Sandy Bridge de facto není po objevení chyby při přenosu dat z pevných disků (více viz článek Intel objevil závažnou chybu v nových čipsetech) nyní do čeho osadit. Někteří výrobci si ovšem vymohli na Intelu možnost dále vadné čipsety používat s tím, že nebudou připojovat pevné disky na vadné SATA porty. Problém je také možné obejít externím PCI řadičem SATA II. Tato alternativa by měla být k dispozici do té doby, než Intel vydá opravenou revizi čipsetu.

Byl pro vás článek přínosný?