Hlavní navigace

Intel chystá levné notebooky s Androidem

29. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Nejlevnější varianta nových zařízení bude používat mobilní procesory Atom.

Cena nových notebooků by se přitom mohla pohybovat velmi nízko. Generální ředitel Paul Otellini v předminulém týdnu, kdy se o nových Androidech ještě nic nevědělo, uvedl, že nové dotykové počítače by mohly být dostupné již za 200 dolarů.

Dadi Perlmutter, výkonný viceprezident Intelu, pak ovšem prozradil, že nízká pořizovací cena se bude týkat převážně notebooků s operačním systémem Android a mobilními procesory Atom. „Jestli se na tuto úroveň dostanou i počítače s Windows 8, záleží hlavně na Microsoftu,“ vysvětlil Perlmuter.

Podle Perlmuttera si Intel může dovolit nasadit takto nízké ceny, protože společnost „disponuje dobrou technologií“. Cena notebooků Windows 8 je naopak z velké části závislá právě na ceně operačního systému.

Intel, jehož procesory pohání většinu desktopových a serverových počítačů, se v současné době snaží přeorientovat na nový typ zařízení kvůli nepříznivému vývoji na jeho klíčových trzích. Budoucnost vidí v hybridech, které bude možné používat jako klasické notebooky nebo jako tablety. Překážkou v širším přijetí tohoto typu zařízení byla dosud vysoká pořizovací cena.

Perlmutter sice neprozradil, jak budou nové notebooky s Androidem vypadat. S největší pravděpodobností však půjde právě o výše zmíněná hybridní zařízení. Viceprezident Intelu dále poznamenal, že do konce roku očekává zlepšení situace na počítačovém trhu, což by mělo pokračovat i v roce 2014 v souvislosti s tím, jak se do prodeje dostanou nová zařízení.

Zatímco nejlevnější notebooky budou spoléhat na procesory Atom, cena zařízení s procesory Core by se podle Perlmuttera mohla pohybovat mezi 399 a 499 dolary. Na této úrovni by se pak mohly pohybovat i některé high-endové notebooky s Atomy.

Vedle toho Perlmutter dále uvedl, že v polovině letošní roku dojde k uvedení nových procesorů s podporou mnoha rozsahů pásem LTE a koncem roku se na trh dostanou také procesory s technologií Voice over LTE. V současné době Intel nabízí pouze procesory LTE s podporou jediné frekvence, které mají poměrně omezené možnosti využití.

Intel by tak konečně srovnal krok se svým konkurentem v podobě společnosti Qualcomm, jejíž procesory používá například Apple pro iPhone 5 nebo Samsung pro Galaxy S4.

V roce 2014 chce pak Intel představit mobilní procesor, který integruje LTE s aplikačním procesorem na stejné křemíkové destičce. Ačkoliv pak společnost zaznamenává na trhu s chytrými telefony určitý nárůst, podle Perlmuttera se údaje v příštím roce ještě zlepší.

Byl pro vás článek přínosný?