Hlavní navigace

Intel chystá procesory Core i3 a Core i5 pro ultratenké notebooky

Mobilní čipy Intel Core i3 a Core i5 mají být brzy dostupné i pro levné ultratenké notebooky. V současnosti jsou k dispozici jen pro segment běžných notebooků.
Martin Noska 9. 5. 2010

Sdílet

Informaci potvrdila v pátek mluvčí Intelu s tím, že tyto procesory mají být zaměřeny na segment umístěný mezi netbooky a klasickými notebooky.

Nové procesory budou nést označení Core i3 a Core i5 a notebooky s nimi by měly nabídnout lepší funkcionalitu než nejlevnější netbooky a také větší displej, nicméně měly by mít podobné možnosti z hlediska přenosnosti. Počítače, označované jako ultratenké notebooky, se pohybují v cenovém rozpětí 400-800 dolarů a jsou použitelné (na rozdíl od netbooků) i pro většinu běžných aplikací a zpracování videa ve vysokém rozlišení. Nové procesory budou sice méně výkonné, než standardní čipy Core i3 a Core i5, s nimiž sdílejí značku (konkrétní údaje o výkonu ovšem nejsou zatím oficiálně k dispozici) a jejich ceny mají být v rozmezí 133 a 294 dolarů. Přesný termín uvedení Intel zatím nespecifikoval, ale mělo by to být v tomto čtvrtletí.

Stephen Smith, viceprezident a ředitel Intelu pro segment PC, pak upřesnil, že notebooky postavené na těchto nových čipech přijdou na trh v druhé polovině roku. Segment ultratenkých notebooků se začal rozvíjet v loňském roce díky iniciativě společnosti AMD, která pro něj připravila svoje procesory označované jako Athlon Neo, ale tradičně nemá AMD v oblasti notebookových platforem příliš velký úspěch. Nicméně jak jsme psali v článku AMD chystá útok na segment notebooků, snaží se tento výrobce nepříznivou situaci změnit.

Nové procesory Core i3 a Core i5 budou vyráběny 32nm procesem a oproti existujícím čipům se značkami Core a Pentium by měly nabídnout nejen výrazně lepší výkon, ale i vyšší úsporu energie. Do jednoho pouzdra bude integrováno i grafické jádro, což má zlepšit rychlost grafiky i zmíněné energetické nároky.

Podle společnosti iSuppli by měly dodávky ultratenkých notebooků za letošní rok stoupnout o 93 % a to z loňských 7,5 milionů kusů na celkových 14,5 milionů. Dá se předpokládat, že tyto přístroje začnou vytlačovat netbooky, u nichž růstová křivka již stagnuje.