Hlavní navigace

Intel chystá supevýkonné 10jádrové procesory Westmere-EX

18. 2. 2011

Sdílet

Nové modely Xeonů s kódovým označením Westmere-EX budou určeny pro dvou-, čtyř- a osmipaticové systémy.

Mluvčí Intelu tento týden potvrdil, že 10jádrové Xeony budou dostupné již v první polovině tohoto roku. Intel tak nahradí svoje dosavadní nejvýkonnější čipy Nehalem-EX, které disponovaly až osmi jádry. Intel sice odmítl upřesnit frekvenci nových procesorů, ale díky většímu počtu jader a vylepšené latenci bude jejich výkon značně vyšší než u předchozí generace.

Procesory Westmere-EX budou určeny pro nejvýkonnější servery v datových centrech, na kterých jsou provozovány takové aplikace, jako jsou např. databáze. Čipy budou moci být osazovány do maximálně osmipaticových systémů a každé jádro je schopné zpracovávat 2 aplikační vlákna, takže při plném osazení budou schopny servery zpracovávat 160 vláken současně. Procesory budou současně kompatibilní se stávajícími paticemi pro procesory Nehalem-EX, což má umožnit upgradovat i starší systémy. Dvoupaticové servery s čipy Westmete-EX budou podporovat až 2 TB paměti.

Nové serverové čipy Xeon budou na trhu konkurovat zejména nové generaci Opteronů od AMD s kódovým označením Interlagos, které mají disponovat až 16 jádry a budou postaveny na zcela nové architektuře Bulldozer.

10 jádrové Xeony budou vyráběny 32nm technologií, což je další vylepšení oproti modelům Nehalem-EX, které byly produkovány 45nm procesem. První procesory Westmere byly uvedeny na začátku loňského roku pro desktopy a notebooky a následně Intel uvedl i modely určené pro méně výkonné servery. Řada určená pro nejvýkonnější servery je vždy uváděna s výraznějším odstupem. Serverové čipy postavené na nové architektuře Sandy Bridge zatím dostupné nejsou.

Procesory Westmere se dále vyznačují podporou nových bezpečnostních funkcí AES-NI pro rychlejší šifrování dat. Díky tomu mohou najít uplatnění např. při zabezpečení dat ve virtualizovaných prostředích.

Byl pro vás článek přínosný?