Hlavní navigace

Intel: Cloud computing je velkou výzvou

10. 7. 2011

Sdílet

O pohledu firmy Intel na současný vývoj v IT světě, o aktuálních problémech v souvislosti s cloud computingem či o názorech na český trh s námi hovořila při své návštěvě Prahy Sophia Chewová, viceprezidentka skupiny prodeje a marketingu v Intelu.

Jak vidíte současnou pozici cloud computingových řešení?
Cloud computing je fenomén, který postupně přichází do sféry IT a není divu, že stále více firem se snaží být v této oblasti aktivní. Rozvoj probíhá v řadě oblastí, z pohledu naší firmy jsou zajímavá zejména mobilní zařízení, která v současnosti míří na trh a jež mají umožnit přístup k internetu kdykoliv a kdekoliv, což je velká změna dosavadního modelu computingu. Naším cílem je proto pomáhat vytvářet lepší mobilní přístroje.

Co je z hlediska existující IT infrastruktury zatím největším problémem pro oblast cloud computingu?
Když pominu dnes velmi frekventované problémy bezpečnosti, považuji za klíčovou potřebu přistupovat do cloudu z jakéhokoliv typu zařízení. Jejich počet a varianty rostou a výzvou je zajistit podporu všech těchto velmi odlišných typů přístrojů, nabídnout jim stejnou úroveň zabezpečení i kvalitu služeb. To bude úkolem zejména poskytovatelů cloudových služeb. Naše firma se pak chce angažovat stále více v oblasti bezpečnosti, kde je mnoho nedořešených problémů, a v posledních letech se tímto směrem snažíme orientovat, a to jak prostřednictvím partnerství, tak i akvizic.

Jak se podle vás mění zájem firem o platformy PC navržené speciálně pro podnikové využití, jako je vPro?
V dobách, kdy platilo, že jedna firma vlastnila jeden velký počítač, byla údržba takového systému zcela jiná než v současnosti, kdy má každý zaměstnanec vlastní PC. Jejich správa je pak bez možnosti proaktivního centrálního managementu velmi obtížná, a z toho důvodu se pro PC postavená na speciálních podnikových platformách rozhoduje stále více firem, i z oblasti SMB. Problémem je spíše to, že firmy sice mají počítače podporující centrální správu a údržbu, ale tyto funkce nevyužívají. Co se týká např. poslední generace platformy vPro, snažili jsme se v tomto případě nabídnout její snazší aktivaci a také udržet kompatibilitu s předchozími platformami, aby bylo možné ve firmě jednotně spravovat počítače různého stáří.

Je podle vás český trh z hlediska využívaných přístrojů v něčem specifický, musí ještě něco dohánět?
Myslím, že český trh je poměrně vyspělý, dochází zde k intenzivní migraci na notebooky. Roste také zájem o smartphony a tablety, podobně jako se tomu děje na západních trzích, a zpoždění je poměrně minimální. Z hlediska vybavenosti a podoby používaných zařízení je tedy zdejší trh na celkem vysoké úrovni.

Koupit
Vyšlo v Computerworldu 8/2011
Časopis lze koupit se slevou 20 %