Hlavní navigace

Intel Core i9: První vzorky čipů unikly na eBay

7. 12. 2009

Sdílet

I když Intel chystá uvést na trh své čipy Core i9 s architekturou Westmere až v příštím roce, první kusy se již objevily na aukčním portálu eBay.

32nm procesory Core i9 s kódovým označením Gulftown se stanou následníky high-endových Nehalemů Core i7 řady 900 (Bloomfield, na obrázku u titulku článku) a budou využívat i stejnou patici LGA 1366, takže je bude možné využít i jako upgrade těchto starších systémů. Procesory Core i9 pravděpodobně budou spadat do nové řady 1000, budou disponovat šesti jádry a 12 MB L3 cache. TDP by mělo být dle dostupných informací na úrovni 130 wattů.

Video o 32nm výrobním procesoru Intelu najdete na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=KhNnKnvHZFs&feature=player_embedded#.
corei9
Procesory, které se objevily na portálu eBay jsou pravděpodobně prvotní vzorky a oficiálně je uvedení Core i9 naplánována na první čtvrtletí roku 2010. Jeden z procesorů, který se na portálu eBay dražil, byl 2,4GHz model, jehož cena nakonec skončila na 1 200 dolarech, ovšem prodejce nezakryl na fotografii prodávaného zboží výrobní údaje procesoru (ani provokativní nápis „confidential“, viz obrázek vpravo), díky čemuž Intel bude schopný identifikovat, z jakého zdroje tento uniklý vzorek pochází. Další zprávy pak hovoří o prodeji podobného modelu na OCTeamDenmark fóru za cenu odpovídající částce 850 dolarů.

Vzorky procesorů Core i9 (konkrétně model s frekvencí 2,8 GHz) testovali také kolegové z PC Worldu a výsledky prvních benchmarků, které svědčí o tom, že Gulftown získá pozici nejvýkonnějšího desktopového procesoru, jsou k dipozici zde (v angličtině): http://www.pcworld.com/article/182906/intel_core_i9_six_cores_of_speed.html.