Hlavní navigace

Intel: Do konce roku 100 zařízení s Thunderboltem

 Autor: © Intel
Společnost Intel doufá, že lepší úroveň integrace rozhraní Thunderbolt se základními deskami pro procesory Ivy Bridge podpoří masovější rozšíření této technologie.
Filip Brůcha 25. 4. 2012

Sdílet

„Počet zařízení s Thunderboltem vzroste ve chvíli, kdy se tato technologie kromě produktů od Applu objeví také v počítačích s operačním systémem Windows,“ věří Kirk Skaugen, viceprezident Intelu. V současné době je prý na trhu celkem 21 takových produktů. Cílem Intelu je do konce letošního roku překonat stovkovou hranici a tento počet pak rychle zvyšovat.

Thunderbolt byl představen v loňském roce jako technologie pro vysokorychlostní přenos dat mezi počítači a periferními zařízeními. Intel na jeho vývoji pracoval společně s Applem. Společným úsilím je jim podařilo dosáhnout maximální přenosové rychlosti 10 Gb/s, čímž překonaly i USB 3.0. Poprvé se Thunderbolt objevil právě v přístrojích od Applu. Pokud jde o periferie, nejčastěji na něj můžeme narazit v různých úložných zařízeních nebo monitorech. Nově jej chtějí do svých produktů implementovat také výrobci stolních i přenosných počítačů Lenovo, Acer a Asus.

Skaugen o plánech Intelu informoval během představení třetí generace procesorů Core, která nese kódové označení Ivy Bridge. Právě s těmito procesory chce Intel pro technologii Thunderbolt dosáhnout vyššího stupně integrace. Základní desky Z77 budou Thunderbolt plně podporovat. Díky tomu přenosy dat, které údajně doposud uživatelům zaberou 5 minut, budou díky novému rozhraní trvat jen půl minuty.

„Strategie Intelu je v případě Thunderboltu podobná té, jakou společnost prosazovala pro rozhraní USB v polovině devadesátých let,“ myslí si Dean McCarron, hlavní analytik z agentury Mercury Research. Thunderbot má však podle něj výhodu v lepší podpoře ze strany výrobců zařízení a softwarových vývojářů.

Intel nicméně nepočítá se tím, že příchodem nové technologie zanikne ta stará. Společnost je naopak přesvědčena o tom, že spolu mohou obě bez problémů koexistovat. Důkazem budiž fakt, že Ivy Bridge budou podporovat jak Thunderbolt, tak i USB 3.0. Ve finálních produktech by se díky tomu měly objevit konektory obou technologií.