Hlavní navigace

Intel: Dočkáme se supervýkonných 16jádrových procesorů Atom?

29. 1. 2011

Sdílet

Nízkoenergetické čipy Atom s šestnácti jádry by uvítal např. Microsoft, aby snížil spotřebu svých datových center.
Filip Brůcha 29. 1. 2011

„Je tu obrovská příležitost, jak zlepšit energetickou účinnost tím, že budeme používat servery založené na architektuře malých nízkoenergetických čipů jako jsou Atom od Intelu nebo Bobcat od AMD,“ říká Dileep Bhandarkar, inženýr z Microsoft Global Foundation Services. Malé čipy podle něj spotřebují méně energie, protože jsou primárně používány v přenosných zařízeních typu netbook. Stejně tak je prý ale možné tyto čipy použít na některé serverové úlohy, kde mohou nahradit třeba procesory Xeon.

V datových centrech Microsoftu běží především webcentrické aplikace Bing, Hotmail či Windows Live Messenger nebo hostované verze podnikových aplikací Sharepoint a Exchange. Není žádným tajemstvím, že Microsoft a další provozovatelé velkých datových center již delší dobu experimentují s malými čipy vyznačujícími se malou spotřebou. Těmto požadavkům se již přizpůsobil například Dell, který nabízí serverové čipy Via Nano. V Microsoftu by ale byli raději, kdyby s podobným návrhem přišli v Intelu či AMD. „Takové procesory by měli používat integrovaný SoC (system-on-chip) design,“ navrhuje například Bhandarkar.

Podle analytiků disponuje Microsoft dostatečnou kupní silou, aby výrobci vyhověli jeho požadavkům. Především od Intelu se pak dá očekávat, že svůj Atom přizpůsobí potřebám datových center. Jedním z důvodů, proč tak učiní, je také rostoucí konkurence ze strany ARMů, které se již těší na další verzi operačního systému Windows.

Mluvčí Intelu k tomuto uvedl, že například Hewlett-Packard již čipy Atom ve svých serverech nabízí, pokud jde však o Atomy pro datová centra, nechce se k tomu společnost vyjadřovat. Poznamenal také, že Microsoft v minulosti propagoval hlavně výkonnější procesory. Procesory jsou nicméně pouze jednou z částí plánu Microsoftu na energeticky účinnější servery. Společnost hodlá v brzké době požádat o spolupráci i výrobce dalších serverových komponent.