Hlavní navigace

Intel integruje bezdrátovou komunikaci do mobilních čipů

20. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © yobidaba - Fotolia.com
Společnost Intel připravuje integraci bezdrátových technologií přímo do procesorů. To by mohlo vést ke snížení cen přenosných zařízení i jejich spotřeby energie.

Intel v tomto týdnu chystá zveřejnění podrobností o postupu prací při integraci Wi-Fi a dalších bezdrátových technologií přímo do procesorů. Díky tomu by mohla být přenosná zařízení i osobní počítače menší, levnější a energeticky úspornější.
Intel se na konferenci Solid-State Circuits Conference, která probíhá ve dnech 19. až 23. února v San Francisku, chystá představit dvoujádrový procesor Atom s kódovým označením Rosepoint. Tento procesor by již měl standardně podporovat bezdrátovou komunikační technologii Wi-Fi.


Podle slov Justina Rattnera, CTO společnosti Intel, není čip ještě určen pro sériovou výrobu, ale integrace bezdrátové komunikace do procesorů Atom by mohla výrazně snížit spotřebu energie celého počítače. Díky tomu by mohly ultrabooky vydržet na jedno nabití baterie i více než 24 hodin. Podle jeho slov ale budou takové čipy k dispozici až někdy kolem roku 2015.


Intel chce do procesorů Atom údajně integrovat technologie Wi-Fi, 3G a 4G, které používají netbooky, smartphony a tablety. Tato snaha může souviset s loňskou akvizicí společnosti Infineon, která se zaměřovala právě na segment chytrých mobilních zařízení.

cyber23


Intel se chystá přitvrdit v konkurenčním boji s ARM, která dosud mobilním přístrojům vládne. První chytré telefony s procesory Intel by měly v průběhu tohoto roku nabídnout Motorola a Lenovo. Procesor Intelu s kódovým označením Clover Trail by se měl na trhu objevit v tabletech s chystaným operačním systémem Windows 8.


Další konkurent, společnost Qualcomm, již vyrábí testovací série procesorů S4, které využívají architekturu ARM a integrují podporu bezdrátových technologií Wi-Fi i 3G a 4G. Tyto procesory by měly být podporovány v systému Windows Phone 8 a také ve Windows on ARM, mohou být tedy nasazeny nejen v mobilních telefonech a tabletech, ale i v noteboocích a osobních počítačích. Intel by si proto měl pospíšit.

Byl pro vás článek přínosný?