Hlavní navigace

Intel intenzivně vyvíjí nové mobilní procesory

11. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © Edelweiss - Fotolia.com
Společnost Intel, která minulý měsíc vstoupila na trh s chytrými telefony, přišla s plánem vyvinout nový procesor. Ten by měl u mobilních přístrojů zlepšit výkon a ušetřit energii.

Výrobce procesorů na setkání s investory v kalifornské Santa Claře oznámil, že s proces vývoje dokončí do dvou let. Nová výrobní technologie by měla zaručit uživatelům kvalitnější práci s chytrými telefony.

První chytré telefony s procesorem od Intelu začala prodávat indická společnost Lava International. Tím byl ukončen rok, během něhož se Intel snažil proniknout na trh. V roce 2010 předvedl telefon LG, který fungoval s procesorem třídy Atom s kódovým označením Moorestown. Do prodeje se však prozatím nedostal.

Největším konkurentem Intelu na trhu s chytrými telefony je platforma ARM. Tyto procesory jsou v současnosti použity zhruba v 95 procentech všech prodávaných přístrojů. Podle výkonného šéfa Intelu Paula Otelliniho budou nynější kroky firmy znamenat, že se podíl ARM na trhu sníží.

Intel podle dostupných informací vyvíjí procesory do chytrých telefonů ve dvou směrech. První linii charakterizuje připravovaný čip, který by měl zvýšit výkon a ušetřit baterii, druhá se soustředí na levné telefony nižší třídy.

Firma ještě letos přijde s vysoce výkonnou architekturou do moderních telefonů – Atom Z2580 –, která bude obsahovat procesorem a bude přímo podporovat komunikační technologii 4G LTE. Procesor poskytne dvakrát vyšší výkon v porovnání se současnou platformou označenou Atom Z2460, která funguje v telefonech Xolo X900.

Intel chystá na příští rok také procesor s kódovým označením Merrifield. Ten bude určen pro vysoce výkonné chytré telefony. Celé řešení bude zcela nové, což podle slov generálního ředitele skupiny Intelu pro mobilní komunikaci Mike Bella zaručí dosud nebývalý komfort pro uživatele chytrých přístrojů. Procesor Merrifiel se bude vyrábět technologií 22 nanometrů, což údajně přinese značné zlepšení výkonu při nižší spotřebě energie.

Pro nižší třídu chytrých telefonů chystá Intel na příští rok procesor, který bude vyrábět stejným technologickým postupem. Řešení bude nahrazovat současnou platformu Atom Z2000, která běží na frekvenci 1 GHz, ale zatím není v chytrých telefonech používána.

Do roku 2014 by pak měl Intel představit procesor, který se bude vyrábět pomocí technologie 14 nanometrů. O detailech ale firma ze strategických důvodů zatím mlčí. Podle výkonného šéfa Intelu Paula Otelliniho technologický vývoj v následujících letech dvojnásobně překoná tempo Moorova zákona. Ten říká, že za každé dva roky se počet vyrobených tranzistorů v procesorech zdvojnásobí. „Naše výrobky stále ve větší míře obohacují chytré a snadno přenositelné přístroje – telefony i tablety,“ uzavřel Otellini.

Byl pro vás článek přínosný?