Hlavní navigace

Intel je připraven vyrábět čipy pro tablety

Výrobce procesorů, Intel, je podle všeho připraven začít s produkcí čipů pro tablety. Otázkou je, zdali se mu na již běžícím trhu podaří prosadit.
Adam Kencki 17. 3. 2012

Sdílet

Výrobce procesorů, Intel, je podle všeho připraven začít s produkcí čipů pro tablety. Otázkou je, zdali se mu na již běžícím trhu podaří prosadit.

V nedávném rozhovoru pro Reuters uvedl COO společnosti, Brian Krzanich, že se společnosti podařilo rychle přizpůsobit výrobní zařízení pro produkci čipů do tabletů. „Stále více našich produktů budeme směřovat do mobilních zařízení, ať jsou to smartphony nebo tablety,“ uvedl Krzanich.

Podle analytiků je dobře, že se Intel vydává na trh tabletů, důležité ovšem bude do tohoto trhu proniknout a získat stabilní pozici. Dan Olds, analytik The Gabriel Consulting Group říká, že „mobilní zařízení, pomineme li tradiční laptopy, představují pro Intel důležitý tržní podíl. Zatímco tradičních procesorů pro PC a servery se každoročně prodají stovky milionů, počty ARM procesorů pro tablety a smartphony jdou do miliard  a jejich prodeje rostou závratným tempem."

I když se analytici většinou shodují na tom, že je pro Intel dobrý tah obrátit pozornost na čipy pro tablety a smartphony, problém je v tom, že nejvíce zájmu přitahuje Apple se svými iPhony a iPady, ostatní producenti nemají zdaleka tak vysoké prodeje. Potřeba dalšího producenta, v tomto případě Intelu, v současné době není tak výrazná.

I tak by Intel měl být v pohotovosti, v případě, že se andoidům nebo Windows 8 podaří přijít s nějakou senzací. Podle Patricka Moorheada, analytika Moor Insights & Strategy “Intel zatím moc nezmeškal, maximálně několik kol. S příchodem Windows 8 je jeho načasování víc než dobré.

V lednu Intel na veletrhu CES představil několik ultrabooků, které jsou lehké, nabízejí rychlý start a dobrou výdrž baterie. Intel očekává, že v roce 2012 bude představeno na 75 ultrabooků z nichž některé by měly patřit do kategorie hybridních zařízení, chovajících se jako tablety i jako laptopy. “Myslím si, že ultrabooky poskytují téměř všechny výhody tabletů – rozměry, hmotnost, rychlý start a výdrž baterie, navíc zvládají software, který jejich uživatelé ovládají a znají z tradičních PC,“ říká Olds.