Hlavní navigace

Intel již začne dodávat opravené čipsety pro Sandy Bridge

13. 2. 2011

Sdílet

Společnost Intel se pospíšila s opravou chyby v čipsetech pro její novou generaci procesorů Core a začne je výrobcům dodávat již v pondělí.

Potvrdil to Chuck Mulloy, mluvčí Intelu a výrobci díky tomu budou moci nabízet již počítače s procesory Sandy Bridge bez vadných SATA portů. Oprava nebyla tedy zjevně tak náročná, jak se původně očekávalo. Původně Intel sliboval opravu do konce února, ale plné dodávky až v dubnu.

Chybu v čipsetech řady 6 (kódově označovaných jako Cougar Point) objevil Intel na konci minulého měsíce a jejím důsledkem bylo zastavení dodávek vadných čipsetů a stahování prodaného zboží od zákazníků. Více viz článek Výrobci a distributoři stahují počítače s vadnými čipsety Intelu. Někteří výrobci kvůli tomu také odložili uvedení plánovaných modelů počítačů a notebooků s druhou generací procesorů Core.

Podle Intelu došlo v čipsetu jen k minoritní změně kovové vrstvy, která vyřešila problém s degradací SATA řadiče u čispetů H67 a P67, jehož důsledkem byl pomalejší či chybný přenos dat ze SATA disků. Podle původních odhadů Intel počítal s poklesem obratu za první čtvrtletí díky této chybě o 300 milionů dolarů a dalších 700 milionů dolarů měly stát náhrady vadných kusů. Dřívější uvedení nových čipsetů by mohlo alespoň snížit první zmíněnou položku. Také analytici Gartneru již potvrdili, že důsledek této chyby na IT průmysl bude minimální, i když existovaly původně obavy o dlouhodobém negativním vlivu. Nyní se podle Gartneru zdá, že za pár měsíců si na chybu v čipsetech pro procesory Core druhé generace nikdo ani nevzpomene.