Hlavní navigace

Intel nabízí nový disk Cherryville SSD 520

 Autor: © Intel
Nová generace disků SSD společnosti Intel nabízí v porovnání s tou předchozí nižší cenu a vyšší výkon a k tomu navíc i podporu kryptování a komprimace.
Tadeáš Pelech 9. 2. 2012

Sdílet

Intel začal tento týden nabízet svůj nejrychlejší disk SSD nejvyšší třídy, který jako první používá řadič SFI-2281. Ten umožňuje přenos dat rychlostí přesahující 500 MB/s.

„Jsme přesvědčeni o tom, že vysokootáčkové pevné disky končí,“ prohlásil ředitel marketingu produktů Troy Winslow. „Podle našeho názoru budou klasické disky s 10 000 a 15 000 otáčkami v dohledné době nahrazeny disky SSD.“ Upozornil také na to, že „všichni zaměstnanci Intelu – 85 tisíc lidí – používají ve svých počítačích disky SSD.“

I když ve srovnání s běžnými disky SATA jsou SSD mnohem dražší, cenově se přiblížily serverovým diskům SAS pracujícím při 15 000 otáčkách za minutu. Za zhruba dvojnásobnou cenu nabízejí 100x vyšší výkon, což začíná být pro mnoho podniků zajímavé. Uplatní se pravděpodobně především u korporátních zákazníků, kteří potřebují velkou kapacitu a co nejrychlejší přístup k datům. Pokud je Cherryville připojen pomocí nového standardu rozhraní SATA 3, které nabízí přenosovou kapacitu 6 GB/s, zvládá až 80 000 náhodných zápisů a 50 000 náhodných čtení 4kB bloků za sekundu.

Série 520 může díky průměrné době mezi poruchami 1,2 milionu hodin nabídnout 5letou záruku. Jedná se o první sériově vyráběný disk společnosti Intel, který používá paměti NAND vyráběné technologií 25 nm. Intel v rychlém sledu připravuje technologii 20 nm, kterou již má úspěšné otestovánu. Solečnost předpokládá, že ji uvede na trh v průběhu tohoto roku. „Zahájili jsme sériovou výrobu pamětí NAND s technologií 20 nm,“ oznámil Winslow. „Nabízejí kapacitu 16 GB na jednom čipu a těchto čipů můžeme současně osadit až 64, což nabízí celkovou kapacitu 1 TB v jedné sadě. Do našich disků SSD je použijeme ještě v průběhu tohoto roku.“

Intel také nabízí integrovanou možnost kryptování pomocí 256bitového algoritmu AES. Nově přichází i s možností transparentní komprimace uložených dat, která nabízí v závislosti na typu souborů úsporu místa mezi 60 a 75 %. Například zprávy z aplikace Microsoft Outlook lze podle zveřejněných specifikací zmenšit o 60 %a dokumenty balíku Office dokonce až o 85 %.