Hlavní navigace

Intel: Nové Nehalemy pro úložné systémy přijdou již v prosinci

13. 9. 2009

Sdílet

Společnost Intel ohlásila, že bude dodávat vylepšenou verzi svého dvoujádrového Xeonu postaveného na mikroarchitektuře Nehalem, který je určen speciálně pro trh s úložnými systémy a pro komunikační segment.

Tento nový procesor Intelu, který by se měl objevit na trhu pravděpodobně ještě letos v prosinci, nativně podporuje RAID a je integrován s PCI Express sběrnicí. Využití by měl najít v blade systémech, IPTV, VoIP řešeních a v úložných systémech typu NAS a SAN (network-attached storage a storage area networks).

Nový procesor ponese označení Jasper Forest (první informace o něm se objevily v dubnu spolu s uvedením Xeonů 5500 postavených na mikroarchitektuře Nehalem) a bude schopný konfigurovat úložné systémy v režimu RAID 5 nebo 6, čímž by je měl ochránit před výpadkem jednoho nebo dvou disků. Jeho další vlastností by měla být nižší spotřeba oproti Xeonům řady 5500 a to o 27 wattů a bude spárován s čipsetem Intel 3420, díky čemuž dojde i k integraci I/O hubu se sběrnicí PCI Express, od čehož Intel očekává jak úspory prostoru, tak i spotřeby, přičemž poměr výkonu na watt by měl být dle informací výrobce jeden z nejlepších v řadě procesorů Xeon. Procesor Jasper Forest také nabídne možnost propojení více systémů prostřednictvím sběrnice PCI Express a tím odpadne nutnost používat externí switch.

Konkrétně by měly být k dispozici jak jednojádrové modely se spotřebou 23 wattů, tak i 85 wattové čtyřjádrové verze, které budou využívat shodný socket.

Nový procesor Intelu má také chránit data v případě výpadku proudu a to díky funkci označovanou anglickým termínem Integrated Asynchronous Dynamic Random Access Memory Self-Refresh memory – ta má automaticky detekovat výpadky proudu a v tomto případě umožní paměťovým řadičům co nejrychleji dokončit veškeré operace před vypnutím celého systému. Procesor dále bude nativně podporovat takové funkce, jako je deduplikace dat, virtualizace úložného prostoru či správa úložného systému a podle Setha Bobroffa, generálního manažera v oblasti serverových platforem Intelu zatím není na trhu žádný srovnatelný čip, který by disponoval takovými možnostmi, navíc s výkonem, který architektura Nehalem poskytuje.