Hlavní navigace

Intel odhalil plány s OS Android i budoucnost osobních počítačů

15. 9. 2011

Sdílet

 Autor:
Společnost Intel představila na konferenci IDF nový projekt spolupráce s Googlem, jehož účelem má být podpořit aktivity Intelu v oblasti chytrých telefonů. Vlastní platforma MeeGo totiž zjevně neplní očekávání křemíkového giganta.

Společnost rovněž oznámila, že její konstruktéři pracují na zcela nové úrovni řízení spotřeby a výkonu pro Ultrabooky, díky níž bude údajně možné vyvinout takové počítače, které budou permanentně zapnuté a připojené k internetu. Prezident a generální ředitel společnosti Intel Paul Otellini novinky představil ve svém úvodním vystoupení na konferenci Intel Developer Forum v San Francisku.

Otellini se ve svém proslovu dotkl i tématu pronikání Intelu do vedlejších segmentů výpočetní techniky a zdůraznil zejména snahy společnosti podpořit aktivity v oblasti chytrých telefonů, přičemž představil nový referenční design postavený na procesoru Intel Atom a využívající platformu Android. Jde vůbec o první oznámení tohoto typu, protože původně Intel sázel na vlastní linuxovou platformu MeeGo, na jejímž vývoji dříve spolupracoval s Nokií. MeeGo podporující x86 procesory se ale od výrobců mobilních zařízení zatím velkého nasazení nedočkala, takže podle komentátorů je snaha o kooperaci s Googlem logickým krokem.

„Naše spolupráce s Googlem nabídne trhu něco zcela nového, což v celém odvětví přispěje k podpoře inovace, rychlejšímu přijetí produktů a rovněž rozšíří sortiment, z něhož budou moci zákazníci vybírat. Naši klienti budou moci uvádět na trh další zajímavé produkty a nabízet svým zákazníkům nové služby s kombinací architektury Intel a platformy Android,“ řekl Paul Otellini.

Nová iniciativa je pokračováním spolupráce těchto dvou firem, v jejímž rámci Google ve svých produktech podporuje architekturu Intel. Společné iniciativy zahrnují operační systém Chrome, Google TV, Android Software Development Kit (SDK) a Native Development Kit (NDK).

Otellini rovněž ve svém proslovu nastínil, že tzv. ultrabooky prý nabídnou zákazníkům údajně nejkomplexnější a nejuspokojivější uživatelský zážitek. Společnost úzce spolupracuje se svými partnery v počítačovém odvětví a hodlá již letos před Vánocemi na trh dodat lehké a tenké přenosné počítače ve středním cenovém rozpětí.

Generální ředitel Intelu zdůraznil, že konstruktéři společnosti se chystají urychlit inovaci ultrabooků za pomoci 22nm technologie Ivy Bridge, jež bude uvedena na trh počátkem příštího roku a bude využívat převratné 3D tranzistory. Zdůraznil spolupráci mezi Intelem a Microsoftem a též poukázal na budoucí příležitosti, které nabídne operační systém Windows 8 pro tablety, hybridní zařízení a nové typy počítačů, jakými budou právě ultrabooky.

Paul Otellini vedle toho popsal novou platformu pro řízení spotřeby, jež bude použita v počítačích typu ultrabook používajících procesor Haswell, jenž se bude instalovat od roku 2013. Očekává se, že pokrok v konstrukci platforem sníží více než dvacetkrát výkonnostní prostoje, aniž to bude mít jakýkoli vliv na celkový výkon. Paul Otellini podle svých slov očekává, že tato designová změna povede v kombinaci se spoluprací napříč počítačovým odvětvím k tomu, že baterie ultrabooku připojeného k internetu vydrží v roce 2013 v pohotovostním režimu až deset dní. Tyto novinky umožní vyrábět počítače, které budou permanentně zapnuté a zároveň připojené k internetu: ultrabooky tak budou připojené i v pohotovostním režimu a díky tomu budou moci průběžně stahovat e-maily, informace ze sociálních sítí a digitální obsah.

Při pohledu do budoucnosti Paul Otellini předpovídá, že prostřednictvím inovací bude dosaženo zcela nových úrovní, které si dnes jen obtížně dokážeme představit. Výzkumní pracovníci společnosti Intel například vytvořili čip, který umožní napájet počítač jednou solární buňkou velikosti poštovní známky. Tato inovace se nazývá Near Threshold Voltage Core a posouvá hranice technologie tranzistorů na extrémně nízké úrovně napětí. Další představenou novinkou je technologie Deepsafe, vyvinutá díky spolupráci Intelu s McAfee. Jedná se o hardwarový bezpečnostní prvek, který má přinést ochranu pod úrovní operačního systému a jenž spolupracuje s funkcemi v procesorech Core i3, i5 a i7.