Hlavní navigace

Intel: Platforma Moorestown přinese výrazné energetické úspory

26. 8. 2009

Sdílet

Oproti starší verzi Intel slibuje u mobilní platformy Moorestown výrazné snížení celkové spotřeby. Toho chce dosáhnout i díky funkci pro automatické vypnutí procesoru při nečinnosti přístroje.

„Platforma spotřebuje v aktivním režimu až o polovinu méně energie, než její předchůdci. V klidovém režimu je to pak dokonce až padesátkrát méně“ prohlásil Rajesh Patel, vedoucí architekt pro čipy SoC Lincroft, během prezentace Intelu na konferenci Hot Chips v kalifornském Stanfordu.

Moorestown je čipová platforma určená především pro použití v přístrojích typu smartphone a tzv. mobilních internetových zařízeních (MID). Platforma zahrnuje energeticky efektivnější verzi procesoru Atom, kódově pojmenovanou jako Lincroft, která je součástí čipové sady Langweil. V případě procesoru Lincroft jde o tzv. systém v čipu (SoC). Ten tak obsahuje 3D grafický akcelerátor, integrovaný řadič paměti a další komponenty v jediném čipu.

„Lincroft disponuje novými funkcemi pro správu napájení, které v případě nečinnosti takových přístrojů jako je smartphone zachovají jejich energetickou účinnost“ uvádí Patel. „Jestliže je tak například zařízení v klidovém režimu, procesor je možné zcela vypnout.“ Intel také snížil taktovací kmitočet na předem určenou hranici závislou na využití přístroje.

„SoC byl také rozdělen do několika výkonnostních “ostrůvků,“ kde je možné jednotlivé komponenty vypnout, nejsou-li používány. Detailní řízení spotřeby tak zpřístupňuje hardwarová a softwarová vylepšení“ říká Patel. Technologie umí vypnout téměř všechny komponenty, když se zařízení nachází v klidovém režimu. Aktivní jsou pouze některé části, důležité pro opětovné spuštění procesoru. Intel také blíže neupřesnil, jak na tom budou nové Atomy s výkonem oproti předchozí generaci, ale podle dosavadních informací by mělo jít jen o minimální rozdíl a tak hlavní benefity nové platformy budou pravděpodobně soustředěny právě na otázku spotřeny.

„Zaměřili jsme se na výkon při nečinnosti, protože právě v tomto režimu přístroj stráví nejvíce času“ uvádí Patel. Zároveň však nechtěl zveřejnit, jak dlouho potrvá, než se procesor dostane ze spánku do aktivního režimu. Čip bude vyroben pomocí 45nm procesu.