Hlavní navigace

Intel poodhalil druhou generaci procesorů Core i. Čeká PC další revoluce?

14. 9. 2010

Sdílet

Společnost Intel na probíhajícím IDF v San Francisku poodhalila chystané procesory s kódovým označením Sandy Brigde. Ty mají přinést výrazný posun pro notebooky i stolní PC.

Intel chce začít tyto procesory vyrábět na konci letošního roku a v prvním čtvrtletí by měly na trh přijít počítače jimi vybavené. Půjde o druhou generaci architektury Core i, přičemž v druhé polovině příštího roku se objeví i modely pro servery a pracovní stanice. Intel chystá uvedení celé řady modelů s TDP 35, 45 a 65 wattů, stejně jako nízkoenergetické verze (počítá se i s uvolněním nových Mini-ITX desek a nízkoprofilovými větráčky). Stephen Smith, viceprezident společnosti Intel, říká, že při návrhu těchto procesorů jeho společnost nejprve analyzovala, jakým směrem se dnešní počítače vyvíjejí a tento směr vzala v potaz při vývoji nové architektury. Podle něj dochází k přesunu od desktopů k mobilním zařízením a notebooky se budou prodávat stále více než desktopy. Není tedy logické, ale mobilní procesory byly deriváty těch desktopových, jak tomu bylo dříve, ale právě naopak. Procesory Sandy Bridge jsou tedy podle Smitha primárně optimalizované pro použití v noteboocích a kladou důraz na co nejvyšší výkon při co nejnižší spotřebě.

Intel u první generace procesorů z řady Core i přinesl společné zapouzdření grafického jádra spolu s jádry CPU, ale Sandy Bridge jde ještě o krok dále na již grafické jádro přímo integruje do stejného „die“ (půjde tedy o jediný kus křemíku) a bude vyráběno taktéž 32nm technologií. To mimo jiné znamená, že technologie Turbo Boost bude nyní fungovat i na grafický čip, stejně jako na procesorová jádra. To by mělo přinést podle Smitha právě v oblasti grafiky výrazný nárůst výkonu. Podle aktuální potřeby se tak může zvyšovat výkon grafiky nebo výpočetní výkon CPU. Počítá se i s podporou dekódování HD a 3D videa.

Dan Olds, analytik společnosti Gabriel Consulting Group, je přesvědčený, že procesory Sandy Bridge přinesou oproti stávajícím procesorům Core i výrazný posun právě v oblasti grafického výkonu a že integrovaná grafika již přestane být synonymem nízkého výkonu, jak to bylo dosud. Větší zrychlení samotných výpočetních operací ale Olds neočekává a zde podle něj dojde jen k minoritnímu posunu oproti současné generaci. To potvrzuje i Smith, který říká, že nové procesory budou o trochu rychlejší, ale nebudou schopny konkurovat například dnes dostupným modelům Core i7 Extreme.

Intel na IDF dále potvrdil, že již v příštím roce začne vyrábět procesory 22nm technologií.

Byl pro vás článek přínosný?