Hlavní navigace

Intel představil 27palcový konvertibilní tablet

 Autor: © Ch_Alexandr - Fotolia.com
Intel rázně zasáhl do diskuse o tom, jestli je vhodnější tablet s úhlopříčkou 10 palců, nebo jestli stačí 7palcový. Nově představený počítač all-in-one s úhlopříčkou 27 palců může fungovat i jako tablet.
Tadeáš Pelech 15. 9. 2012

Sdílet

Společnost na své konferenci pro vývojáře v San Francisku představila prototyp stolního počítače, který lze použít i jako tablet. Může se pochlubit úhlopříčkou na úrovni běžného televizoru a výdrží baterií až 4 hodiny na jedno nabití.

Přístroj nazvaný adaptibilní all-in-one má tloušťku 63 milimetrů a nabízí rozlišení Full HD 1080p. Je vybaven stejně jako osobní počítač, disponuje tedy například i optickou jednotkou Blu-ray, sadou standardních portů a také výkonným grafickým procesorem. Ve stabilní konfiguraci je zapojen do dokovací jednotky, která slouží k dobíjení baterie a připojení externích zařízení jako klávesnice, myš nebo tiskárna. Dotyková obrazovka funguje jak ve stabilní, tak v přenosné kombinaci.

Hmotnost přenosné části 6,3 kilogramů napovídá, že jde o přístroj určený spíše pro silnější jedince. Intel si je toho problému vědom a snaží se jej vyřešit s výrobci baterií a displejů, protože tyto dvě položky se do celkové hmotnosti promítají nejvýrazněji.

Koncept počítačů typu all-in-one není ve světě IT žádnou novinkou, například Apple si s ním pohrává už od dob prvního Macintoshe a uchyluje se k němu v každé další generaci jeho následovníků. Stejně tak HP vyrábí tyto přístroje s určitými přestávkami již řadu let. V poslední době se přidávají i další výrobci jako Lenovo, Samsung nebo Asus. Posledně jmenovaný nabízí i koncept počítače s názvem Transforem, který lze jednoduše přeměnit na tablet. Podobné modely chystá i Lenovo v souvislosti s uvedením počítačů určených pro systém Windows 8, který je navržen pro dotykové ovládání.

Intel se chce se svým konceptem adaptivního počítače pokusit o oživění trhu s počítači, který v poslední době stagnuje, protože pozornost spotřebitelů se přesouvá k přenosným řešením – notebookům a tabletům. Například ve 2. čtvrtletí tohoto roku klesl podle agentury Gartner prodej osobních počítačů o 5,7 %. Agentura IDC dokonce hlásila pokles o 10,6 %.

„Tradiční stolní počítač ja béžová nebo černá skříň, která se většinou schovává pod stolem,“ vysvětlila přístup Intelu manažerka pro segment inovací Lynda Grindstaffová. „Náš adaptivní počítač all-in-one by měl změnit přístup uživatelů ke stolním počítačům a také způsob využití těchto přístrojů,“ dodala.