Hlavní navigace

Intel představil novou generaci procesorů Atom

Společnost Intel představila nové procesory pro netbooky a nettopy – Intel Atom - a platformu kódově označovanou jako Pinetrail. Jako první integruje grafický čip a paměťový řadič přímo do procesoru.
Martin Noska 22. 12. 2009

Sdílet

Procesor Atom byl od prvopočátku navrhován pro malá zařízení a nízkou spotřebu. Nejnovější platforma Intel Atom přichází s vylepšením jak pro netbooky, tak pro nettopy. Pro netbooky je určen procesor Intel Atom N450 a nová nízkonapěťová čipová sada Intel NM10 Express, naopak nettopy budou poháněny buď procesorem Intel Atom D410, nebo dvoujádrovým D510.

N450 je jednojádrový procesor Atom s 512kB L2 cache a 7wattovým celkovým TDP při zahrnutí čipové sady. D410 je jednojádrový procesor Atom pro základní stolní PC s 512kB L2 cache a 12wattovým celkovým TDP při zahrnutí čipové sady. D510 je dvoujádrový procesor Atom pro základní stolní PC s 1MB L2 cache a 15wattovým celkovým TDP při zahrnutí čipové sady. Všechny nové procesory běží na taktovací frekvenci 1,66 GHz. Ceny a dostupnost budou oznámeny v lednu, zároveň s uvedením nových systémů od OEM výrobců.

Od doby, kdy Intel v červnu roku 2008 poprvé ohlásil procesory Atom, se trh rychle rozrostl. Od jejich uvedení dodal Intel více než 40 milionů kusů těchto malých procesorů. „Procesor Intel Atom během posledního roku a půl poháněl zbrusu novou kategorii výpočetních zařízení. Podle nás bude zvyšující se prodej netbooků pokračovat i nadále,“ řekl Mooly Eden, viceprezident společnosti Intel a generální ředitel divize PC Client Group.

Společnost Intel k dnešnímu datu získala pro tuto generaci platformy Atom řadu významných OEM výrobců – například ASUS, Acer, Lenovo, Dell, MSI, Toshiba, Samsung či Fujitsu –, kteří technologii využijí ve více než osmdesáti svých zařízeních. Množství těchto systémů bude dodáváno s novým operačním systémem Windows 7 Starter či Home Basic.

Jednou z nejvýznamnějších vlastností nové platformy je integrace paměťového řadiče a grafiky na procesor – v tomto ohledu drží Intel v oblasti x-86 procesorů světový primát. V zařízení jsou tak potřeba pouze dva čipy (CPU a čipová sada) místo původních tří (CPU, čipová sada, I/O paměťový řadič). To znamená nižší TDP, výrazné snížení nákladů a o 20 % nižší průměrnou spotřebu elektrické energie. Díky vysoké míře integrace se celková velikost platformy u netbooků snížila asi o 60 % a u nettopů o téměř 70 %.