Hlavní navigace

Intel představil plány až do roku 2024

21. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Během prezentace pro investory Intel navzdory menšímu nedorozumění prozradil, jaké čipy pošle v nadcházejících třech letech na trh.

Možná je načase, aby výrobní divize Intelu začala komunikovat s tou zákaznickou. Jen pár hodin poté, co firma zveřejnila technologickou roadmapu přibližující, jak příští generace procesorových technologií ovlivní připravovanou procesorovou roadmapu, totiž nové vedení divize pro zákaznická PC, zveřejnilo vlastní roadmapu. Rozdíl?

Ve výrobním plánu byly vynechány kódové názvy čipů, které doplnil až ten druhý. Oba byly představeny během prezentačního dne pro investory, během něhož firma představila mimo jiné čip Raptor Lake s 8 velkými performance jádry, 16 malými efficiency jádry a 32 vlákny. Jinak prezentace víceméně potvrdila, o čem se už nějakou dobu spekulovalo.

Pište pro Computerworld

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Současná dvanáctá generace CPU Core s označením Alder Lake je dostupná jak pro stolní počítače, tak pro notebooky. Jak ty, tak nové CPU Raptor Lake, bude Intel stavět na architektuře Intel 7, přičemž oba typy jsou hybridními procesory složenými z velkých a malých jader.

„Na architektuře záleží. Jak můžete vidět, Raptor Lake je příští generace hybridní architektury,“ uvedl novinku Jim Johnson, vice prezident divize Client Computing Group. „Jejich výkonnostní posun bude dvouciferný.“

Kromě nich byly uvedeny procesory Meteor Lake coby první čipy vyrobené technologií Intel 4 a první s využitím technologie Extreme Ultraviolet (EUV). Dle Intelu nabídnou ještě o pětinu vyšší výkon na watt a do prodeje by se měly dostat v příštím roce. 

V roce 2024 Intel zahájí výrobu 20A procesem, prvním procesem tzv. „Angstrom éry“, který by měl procesorům zajistit další patnáctiprocentní progres ve výkonu. Tyto čipy dostaly označení Arrow Lake a objevit by se měly někdy v roce 2024, nejspíš v jeho druhé polovině, kdy Intel rovnou zahájí výrobu 18A procesem, posouvající výkonnost o dalších 10 %.

cyber23

Následovník Arrow Lake ponese název Lunar Lake a vynikat by měl enormně nízkou energetickou náročností.

Zde přehledně:

  • Alder Lake: momentálně v distribuci
  • Raptor Lake: v distribuci koncem roku 2022, „dvouciferný“ výkonnostní progres
  • Meteor Lake: v distribuci v roce 2023, 20% výkonnostní progres
  • Arrow Lake: v distribuci v roce 2024, 15% výkonnostní progres
  • Lunar Lake: v distribuci v roce 2024, 10% výkonnostní progres

Využíváte ve firmě multicloudovou strategii?

Byl pro vás článek přínosný?