Hlavní navigace

Intel představuje nové čipy Kaby Lake -- vyplatí se na ně přejít?

31. 8. 2016

Sdílet

 Autor: Intel
Nové procesory často bývají důvodem k výměně některých součástí počítače za novější, nebo přímo ke koupi nového stroje. Je ale architektura sedmé generace Core čipů jménem Kaby Lake natolik výkonná, aby vyvolala lehkou nákupní horečku?

Intel v to doufá. Stroje určené na produktivitu, virtuální realitu a 4K videa i hry – právě takový obrázek o chystaných laptopech a počítačích s novými procesory vytváří.

Prozatím to vypadá, že Kaby Lake bude úspěch. Již na konci letošního roku je oznámeno kolem 100 laptopů, zařízení dva v jednom a tabletů s novou řadou procesorů.

Širší souvislosti však věští možné problémy; počítačový trh prochází složitým obdobím. Prodeje počítačů setrvale klesají, průměrný cyklus obměny starých strojů za nové se zpomalil na šest let a zákazníci sami si navykli využívat chytré telefony a phablety místo tradičnějších laptopů a stolních počítačů. Navíc, spousta starších strojů je schopna bez problému utáhnout Windows 10, což mnohým, méně náročným uživatelům, stačí.

Těmto faktům Intel neunikne, a jak to vypadá, dobře si to uvědomuje. Svou pozornost soustředí na rostoucí segment zařízení dva v jednom, herní počítače (kterých se propad prodejů týká méně) a v poslední době velmi populární virtuální realitu.

Firma sází také na to, že právě Kaby Lake pomůže nastartovat prodeje počítačů díky rychlému nástupu VR.

Kaby Lake je rychlejší a úspornější než jeho předchůdce, poměrně oblíbená architektura Skylake. Jde také o první procesor Intelu se zabudovanou podporou 4K grafiky, a právě tato vlastnost bude pro virtuální a rozšířenou realitu klíčová.

Intel si jako trumf v rukávu může schovávat pár drobných překvapení, která dosud neodhalil. Kupříkladu takový VR headset s potřebou 4K grafiky by v sobě zanedlouho mohl ukrývat některý úspornější Core čip.

Pro potenciální kupce se zdá lákavá také představa elegantního 2v1 zařízení, poháněného novým procesorem. Nové CPU jsou mimo jiné o 12 až 19 procent rychlejší, než srovnatelné Skylake čipy; výkonnostní nárůst by tedy měl být znatelný.

Co však obzvlášť vyčnívá na nových čipech je jejich schopnost přehrávat videa ve 4K kvalitě i bez oddělené grafické karty – ano, mají integrovaný grafický procesor. Laptopy souvisle přehrají 9,25 hodin 4K videa na baterii bez napájení, tvrdí Chris Walker, viceprezident Client Computing Group Intelu a zároveň generální manažer sekce Mobility Client Platforms.

Uživatelé budou schopni streamovat 4K videa přímo z internetu a méně náročné 4K hry poběží plynule. Podpora 4K je slibována do čipů napříč zařízeními.

Už první várka Kaby Lake procesorů míří na počítače s Windows 10. Dle vyjádření Walkera se Kaby Lake nechystá do žádného laptopu nebo stolního PC s Windows 7.

U laptopů s Windows 10 Intel vyzdvihuje nové „Windows Hello“ prvky, které umožní přihlášení do systému pomocí biometrie – tedy např. otisky prstů nebo rozpoznáním obličeje.

Už v lednu firma chystá novou várku velmi výkonných Kaby Lake procesorů, které mají v počítačích pomoci pohánět helmy pro virtuální realitu typu Oculus Rift; využití mají najít také v herních strojích, kde je uživateli žádán obdobný výkon.

V podobnou dobu by se hráčům mělo dostat do ruky superrychlé SSD jménem Optane, založené na revoluční 3D Xpoint technologii. Na leden se tedy vášniví hráči mohou vskutku těšit.

Postupně se Kaby Lake čipy uplatní i v miniaturních počítačích Intelu Compute Stick a rovněž malých NUC. Podpora je přislíbena i pro Chrome OS, takže je šance, že se nové procesory vyskytnou též v Chromeboocích.

Ačkoli do budoucna se Intel na headsety pro virtuální a rozšířenou realitu zcela jistě zaměří, a v rámci propojení s PC s nimi počítá už teď, jakou roli v tom bude hrát Kaby Lake je nejasné. Prozatím firma nevyrábí procesor specificky pro VR helmy, ale některé úspornější Atom nebo Core čipy do nich již pronikly.

Na nedávné vývojářské konferenci Intelu firma šokovala publikum představením Project Alloy headsetu pro rozšířenou realitu. Obsahoval jeden ze Skylake čipů a napověděl, že by Kaby Lake architektura mohla hrát u headsetů větší roli, než předchozí generace. Project Alloy je sice teprve prototyp a tedy nemá ani hotová specifika, přesto jde o krok kupředu. Intel nic neslíbil ani nepotvrdil.

„Mnoho z výkonnostních atributů, které sedmá generace [čipů] má, by mohlo být v budoucnu využitelných,“ prohlásil Walker.

Technické detaily Project Alloy budou zveřejněny později. Rozhodně však využije Windows Holographic, a možná i další platformy pro aplikace rozšířené reality.

Úsporné Core Y procesory, které spotřebovávají pouhé 4,5 wattů energie, by s novou architekturou mohly najít uplatnění právě v headsetech. 4K grafiku zvládnou, což je pro VR nezbytný požadavek. Tyto headsety by sice zážitek z Oculus Rift překonaly jen těžko, ale výkon by měl být dostačující alespoň na přenos videí z internetu.

Kaby Lake procesory by také mohly hrát roli ve vytváření VR obsahu pomocí na hardwaru založeném 4K grafickém kódování.

Nadcházející architektura je již třetí, která využívá čtrnáctinanometrový proces výroby. Tradičním zvykem Intelu je každou druhou generaci měnit výrobní proces, avšak kvůli problémům musela firma tradici pozdržet a desetinanometrového výrobního procesu se tak Kaby Lake nedočká.

Přes výrobní problémy chystá Intel novou generaci čipů na každý rok. Na rok 2017 se připravuje lehce komicky znějící Cannonlake.