Hlavní navigace

Intel předvádí v Barceloně mobilní WiMAX

13. 2. 2008

Sdílet

Společnost Intel v Barceloně během letošního Mobile World Congressu netradičním způsobem předvádí využití mobilní technologie WiMAX, která je považována za možného nástupce Wi-Fi.

Společnost Intel v Barceloně během letošního Mobile World Congressu netradičním způsobem předvádí využití mobilní technologie WiMAX, která je považována za možného nástupce Wi-Fi.

V tomto týdnu se ulicemi Barcelony prohánějí vozítka s bezdrátovou technologií WiMAX společnosti Intel. Během konání kongresu mají řidiči možnost díky první ukázkové mobilní WiMAX síti využít neomezený přístup k internetu, mohou telefonovat pomocí VoIP a návštěvníci stánku společnosti Intel na kongresu mají možnost živě sledovat streamové video pořízené webovou kamerou přímo z místa, kde se řidič a vozítko zrovna nacházejí.

Integrovaný Wi-Fi/WiMAX modul společnosti Intel, kódově Echo Peak, bude mít premiéru v příští generaci notebooků založených na nových procesorech Intel Centrino – s kódovým jménem Montevina. Tyto notebooky a procesory přijdou na trh v druhé polovině tohoto roku.

Mobilní WiMAX by se měl v USA objevit během příštího roku díky síti, budované společností Sprint Nextel a měl by nabídnout přenosové rychlosti 2–4 Mb/s, ovšem jeho zastánci tvrdí, že pozdější druhá generace WiMaxu by mohla dosáhnout přenosu až 1 Gb/s.

Nenechte si ujít:
Má Wi-Fi šanci na přežití?

Šíření virů přes Wi-Fi? Odborníci říkají, že je to možné!

Testy spotřebitelských řešení mobilního WiMaxu začínají

Bude další WiMax novou 4G?

Velký článek o moderních mobilních datových sítích

XMax je mnohonásobně efektivnější než WiMax

Philip Solis, analytik společnosti ABI Research, však očekává, že dominance WiMaxu v rámci sítí čtvrté generace (4G) bude jen dočasná a v dlouhodobé perspektivě by v rámci těchto sítí mohla spíše uspět technologie LTE (Long-Term Evolution), jejíž nástup na trh se očekává v letech 2011–2012. Ta se vyvinula z GSM, a může být proto podle Solise pro uživatele přitažlivější.