Hlavní navigace

Intel přidá novým Core procesorům funkci turbo

Intel představil na právě probíhající konferenci IDF řadu novinek z oblasti procesorů včetně mobilních platforem a technologií. Jednou z nich je i jakýsi revival funkce turbo, známé z dřívějších modelů tohoto výrobce.
Martin Noska 20. 8. 2008

Sdílet

Intel představil na právě probíhající konferenci IDF řadu novinek z oblasti procesorů včetně mobilních platforem a technologií. Jednou z nich je i jakýsi revival funkce turbo, známé z dřívějších modelů tohoto výrobce.

Společnost Intel se v příštích letech zaměří na dosažení vyšších výkonů a energetických úspor svých procesorů. Ve svém příspěvku to řekl Pat Gelsinger, senior viceprezident a ředitel divize Digital Enterprise Group. Podrobně představil klíčové vlastnosti nové generace procesorů Intel včetně nového „turbo režimu“, který procesor přepne na vyšší rychlost a dovolí mu bez nadměrného zahřívání dosáhnout zvýšení výkonu.

Jako první půjdou do výroby čipy určené pro stolní počítače s označením Intel Core i7 a procesory pro serverové systémy kombinující vysoký výkon a energetickou úspornost (kódové označení „Nehalem-EP“).

V druhé polovině roku 2009 plánuje Intel zahájit výrobu dalších modelů - platformy mobilních zařízení (kódově označených „Havendale“ a „Lynnfield“), čipů pro stolní počítače („Auburndale“ a „Clarkdale“) a čip s kódovým označením Nehalem-EX je navržen pro trh rozšiřitelných serverů („Nehalem-EX“),

Nová generace mikroarchitektury Core využívá technologii Intel Hyper-Threading, která umožňuje zpracovávat na čtyřech jádrech souběžně až osm softwarových vláken. Nová sběrnice QuickPath Interconnect ve své třídě nabízí nejrychlejší přístup k paměti. Technologie QuickPath vzájemně propojuje procesory, čipové sady a paměť. Ve srovnání s předchozími generacemi mikroarchitektury Core zajišťuje QuickPath až trojnásobnou šířku paměťového pásma.
Nenechte si ujít:
AMD: konkurenční boj s Intelem o X86 platformu přituhuje

Intel snižuje ceny procesorů, AMD je pod tlakem

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

AMD uvádí tři nové čtyřjádrové Phenomy X4

Pat Gelsinger rovněž hovořil o první vícejádrové architektuře společnosti Intel, kódově označené Larrabee. První produkt založený na této architektuře se předpokládá v letech 2009 či 2010. Bude určen zejména pro zpracování grafiky v osobních počítačích a bude podporovat DirectX, OpenGL a dnešní programy a hry. Od technologie Larrabee se očekává, že v celém oboru podnítí úsilí vytvářet a optimalizovat software pro desítky, stovky či tisíce procesorových jader, která budou podle odhadů využívána v počítačích budoucnosti.