Hlavní navigace

Intel: Procesory Core i5 se blíží

Na internet unikly informace o jednom z modelů nové řady procesorů Core i5 společnosti Intel, který bude postavený na mikroarchitektuře Nehalem. Oficiálně by nové procesory měly mít svoji premiéru během září, nicméně podrobnosti Intel zatím tají.
Martin Noska 7. 8. 2009

Sdílet

Informace se konkrétně objevily na webu jednoho z prodejců a jednalo se o model Core i5 570, který má běžet na frekvenci 2,66 GHz a bude disponovat 8 MB cache. Procesor, který je zaměřený na oblast mainstreamových desktopů, má pak stát 233 dolarů. Také v kolejním obchodě Univerzity v Maine se v ceníku již objevil procesor Core i5 570 a to za podobnou cenu 244 dolarů.

Intel chystá řadu procesorů Core i5 pro novou patici LGA 1156 představit v příštím měsíci. Současně již někteří výrobci jako Gigabyte či Asus ohlásili desky s uvedenou paticí pro desktopy. Podle dosavadních informací se má jednat o čipy, určené pro počítače střední třídy, ale detaily o jejich specifikacích nebyly ještě zveřejněny. Později Intel chystá uvolnit ještě modely Core i3, které mají být zaměřeny na nejnižší segment a doplní tak řadu desktopových Nehalemů, která byla již v loňském roce zahájena uvedením procesorů Core i7, které jsou určeny pro nejnáročnější uživatele.

Intel u procesorů Core i5 zatím ještě neupřesnil ani počet jader, nicméně obecně se očekává, že půjde o nativní čtyřjádra, ale nelze vyloučit, že podobně jako v případě Xeonů řady 5500 budou existovat i dvoujádrové modely. Pozorovatelé také asociují nové desktopové Nehalemy Core i5 s kódovým označením Lynnfield a dále se spekuluje, že dvoujádrové Nehalemy Core i3 ponesou kódové jméno Clarkdale. Nicméně Intel oficiálně nepotvrdil ani tuto informaci, jen upřesnil, že skutečně v druhé polovině letošního roku uvede na trh procesory s těmito kódovými označeními.

Cílem procesorů Core i5 má být zlepšit oproti současným modelům Core 2 výkon vzhledem ke spotřebě a také zrychlit přístup k paměti díky integrování paměťového řadiče přímo do čipu. Otázkou je, jak na tento krok bude reagovat konkurenční AMD, která žádnou novou architekturu neohlásila a její dosavadní procesory postavené na architektuře K10 byly sice schopné úspěšně soupeřit se stávající generací Intelu, ale pravděpodobně ne s tou přicházející. Další ránu zasadí Intel AMD zavedením 32nm procesu výroby, který by měl nejen zefektivnit produkci procesorů, ale umožnit i dosažení vyšších taktovacích frekvencí a nižší spotřeby.