Hlavní navigace

Intel: Procesory Core i7 prohrávají ve výkonnostním souboji s dva roky starými GPU od nVidie

26. 6. 2010

Sdílet

Výzkumníci Intelu publikovali výsledek výkonnostního srovnání čtyřjádrového procesoru Core i7 a dva roky starého grafického čipu od nVidia GeForce GTX280.

Výsledek je takový, že z hlediska výkonu při paralelním zpracování má i dva roky starý GPU nVidie výrazně navrch. Konkrétně se ukázalo, že GeForce 280 je 2,5x rychlejší, než procesor Core i7 960 s frekvencí 3,2 GHz a za specifických podmínek může být podle výzkumníků Intelu rychlejší GPU od nVidie až čtrnáctinásobně.

I když tyto údaje nejsou pro konvenční mikroprocesory příliš příznivé, měly za cíl vyvrátit mýtus, že GPU jsou údajně až stonásobně výkonnější, než CPU. Samotné výkonnostní testy se ovšem týkají jen takových výpočtů, které jsou vysoce paralelizovatelné, což nahrává velkému množství grafických jader v GPU. Naopak při sériovém zpracování, kdy jsou data zpracovávána postupně, se situace obrací.

Právě procesorová jádra grafických čipů, původně vyvinutá tak, aby dokázala v reálném čase zobrazit co nejvíce polygonů a pokrýt je texturami, jsou velmi vhodná pro paralelní úkoly, i když i dnešní moderní vícejádrová CPU si s takovými úlohami dobře poradí, jen ne až takovou rychlostí, ale to neznamená, že by pro ně nebyly vůbec vhodné.

Naopak Andy Keane, generální manažer společnosti nVidia pro GPU computing, k výsledkům Intelu říká, že není překvapen, k jakým závěrům výzkumníci došli, ale z jeho zkušenosti prý zákazníci nVidie po optimalizaci aplikací pro GPU opravdu docílili sto- či vícenásobného zrychlení zpracování dat. Klíčová je ovšem právě softwarová optimalizace a problémem v testu Intelu je podle Keana údajně ta skutečnost, že nezveřejnil, jaký typ kódu byl pro porovnání použit. Navíc byl zvolen pro srovnání již starší model GPU jen s 240 výpočetními jádry, zatímco nejnovější GPU od nVidie ze série Tesla M20 s novou architekturou mají 448 jader, která poskytují značně vyšší výkon a bylo by proto odpovídající srovnávat s nejvýkonnějším desktopovým procesorem Intelu právě tento model.

Výrobci serverů a superpočítačů si výhody GPU velmi rychle uvědomují a stále častěji je začínají osazovat do svých systémů. Není náhoda, že druhý nejrychlejší superpočítač na světě, čínský Nebulae, kombinuje právě Xeony od Intelu s GPU od nVidie. Také IBM či Dell začínají pro zvýšení výkonu nabízet servery kombinující CPU a GPU.