Hlavní navigace

Intel se chystá uvést nejrychlejší netbookový Atom N470

28. 2. 2010

Sdílet

Společnost Intel plánuje v pondělí 1. března oficiálně uvést na trh svůj nejnovější přírůstek do rodiny procesorů Atom – model N470 s frekvencí 1,83 GHz.

Bude se tak jednat o nejrychlejší procesor pro netbooky, který klade důraz na nízkou spotřebu a vyšší výkon, nicméně i Atomy z předchozí generace nebyl problém přetaktovávat na podobné frekvence či dokonce výše (většina Atomů N270 kupříkladu bez problémů zvládala i frekvence nad 2 GHz) a Asus např. dodává se svými Eee PC přímo utilitu, která umožňuje zvyšovat frekvenci Atomů oproti výrobnímu maximu. Z hlediska celkového výkonu tedy nepůjde o žádnou revoluci.

Nový Atom N470 je postavený na druhé generací architektury pro ultramobilní procesory Pinetrail, kterou Intel definitivně představil v loňském prosinci. Tehdy ovšem uvedl jen model Atom N450 s frekvencí 1,66 GHz, který se objevoval v netboocích v cenovém rozpětí mezi 299 a 499 dolary. Jeho výkon byl obdobný, jako u dřívějších modelů N280, ale hlavní důraz klade nová architektura na spotřebu, zvlášť v režimech nečinnosti. S N470 se počítá spíše do dražších modelů, i když jeho cena zatím nebyla zveřejněna a stane se tak až zítra.

První netbooky s Atomem N470 by se na trhu měly objevit také v příštím týdnu, ovšem někteří výrobci je vystavovali již dříve v tomto roce na Consumer Electronics Show v Las Vegas. K prodeji ovšem nebyly dosud k dispozici.

I když Intel k novému produktu odmítl podat před jeho uvedením bližší informace, je zřejmé, že kromě vyšší frekvence nepřinese oproti modelu N450 žádné překvapení. Nové Atomy integrují grafický čip a paměťový řadič spolu s CPU v jednom pouzdře, což přináší rychlejší komunikaci mezi těmito komponentami a energetické úspory. Intel tvrdí, že Atomy druhé generace např. zvládají plynule přehrávat video ve vysokém rozlišení 720p. Některé netbooky, které jsou osazeny novými Atomy, také přinášejí výdrž na baterie až 10 hodin a díky miniaturizaci provedení je možné vyrábět i menší a lehčí přístroje než tomu bylo dříve.

Pro nejlevnější desktopové počítače, tzv. nettopy, pak Intel nabízí Atomy D410 a D510. Oba pracují na frekvenci 1,66 GHz, přičemž první z nich disponuje jedním jádrem, druhý model pak dvěma a nahrazují tak dřívější modely D230 a D330.

Netbooky čeká v blízké době řada dalších inovací, jako např. uvedení nové generace platformy Ion 2 od nVidie, které je naplánováno na březen a třeba společnost Acer již ohlásila netbook Aspire One 532G, jenž bude postaven právě na platformě Ion 2. Ta má opět posunout grafické možnosti této kategorie počítačů o krok dále.