Hlavní navigace

Intel se opět snaží prorazit ve smartphonech, uspěje?

Společnost Intel se opět pokouší prorazit se svými čipy Atom v oblasti smartphonů. Chce se tak podle analytiků bránit před konkurencí ze strany společnosti ARM.
Martin Noska 12. 1. 2012

Sdílet

CEO společnosti Intel Paul Otellini na veletrhu CES potvrdil, že jeho společnost uzavřela dohody se společnostmi Motorola a Lenovo, které by měly svoje smartphony osazovat čipy Atom s kódovým označením Medfield. Intel byl zatím z poměrně lukrativního trhu se smartphony vytlačen, i když se na něj pokoušel již opakovaně proniknout, ale neúspěšně. V roce 2007 to byla téměř neznává platforma McCaslin s 90nm procesory A100/A110, v roce 2008 pak platforma Menlow s nízkoenergetickými Atomy a v roce 2009 pak platforma Moorestown. Intel původně sázel na to, že smartphony s jeho x86 procesory budou schopné provozovat Windows, ale jak se zdá, tento (ze svojí podstaty desktopový) operační systém na mobilech uživatele příliš neláká a ti dávají přednost odlehčeným nativně mobilním platformám.

Výrobci ovšem podle Dana Oldse, analytika společnosti The Gabriel Consulting, ve svých smartphonech preferují čipy ARM a zatímco Intel prodá ročně statisíce procesorů, těch s architekturou ARM jsou podle Oldse miliardy a jsou osazovány do nejrůznějších typů sofistikovaných přístrojů, nejen do smartphonů. Pokud Intel nebude schopný na tuto změnu na trhu dostatečně pružně zareagovat, hrozí mu, že se v budoucnu dostane do podobné situace, jako třeba dodavatelé RISC procesorů pro mainframy.

Na veletrhu CES byly již ohlášeny první smartphony s Atomy, společnost Lenovo představila model K800, který bude osazen procesorem Atom Z2460 a měl by se dostat na trh v druhé polovině letošního roku. Jako první by se měl smartphone K800 začít prodávat v Číně. Co se týká prvního smartphonu Motoroly s procesorem od Intelu, ten by se měl dostat na trh v druhé polovině letošního roku a žádné bližší detaily o něm nejsou za tím známy.

Patrick Moorhead, analytik Moor Insights & Strategy, dohody s velkými výrobci komentuje jako velmi dobrý krok pro Intel a ukázku pokroku, kterého se mu podařilo v této oblasti učinit. Důležité podle něj bude ale i to, jak budou nové smartphony hodnocené a přijaté trhem.

V současnosti ovládá ARM podle Moorheada téměř 100 % trhu se smartphony a dohody s Motorolou a Lenovem jsou prvním krokem ve snaze narušit tuto dominanci. Nicméně v současnosti se ARM konkurence ze strany Intelu nemusí příliš obávat, myslí si Moorhead, protože ekosystém vybudovaný kolem jeho čipů je tak silný a trh tak rychle roste, že je zde místo pro více hráčů.

Zatímco Moorhead si myslí, že posun Intelu směrem ke smartphonům by mohl udělat tohoto výrobce méně závislého na prodejích čipů pro PC, Olds je zdrženlivější a zatím je podle něj příliš brzy situaci hodnotit. Problémem podle Oldse je hlavně to, že čipy pro smartphony se prodávají za mnohem nižší ceny, takže i marže výrobců jsou velmi malé, takže pro Intel jde spíše o to vytvořit si na trhu se smartphony pro sebe alespoň nějaké místo než o primární výdělky v tomto segmentu.