Hlavní navigace

Intel slibuje s procesory Ivy Bridge revoluci ve výkonu a grafice

14. 4. 2011

Sdílet

Společnost Intel poodhalila chystané procesory nové generace s označením Ivy Bridge. Ty mají přinést díky podpoře nových instrukcí a standardů výrazný posun.

Zatímco procesory Sandy Bridge jsou spíš lehkým vylepšením starší architektury Westmere, čipy vyvíjené pod kódovým označením Ivy Bridge posunou možnosti grafického a aplikačního výkonu opět výrazně dále. Budou totiž vyráběny již 22nm procesem, přinesou podporu rozhraní DirectX 11 a také PCIe 3.0.

Procesory Ivy Bridge by měly být uvedeny na začátku příštího roku a nahradit tak současnou generaci Sandy Bridge. Díky podpoře DirectX 11 mají nabídnout větší realismus ve vykreslování grafiky a také lepší rendering díky možnostem shaderů a postprocessingu. S podporou DirectX 11 přišlo konkurenční AMD již v řadách C a E svých procesorů s kódovým názvem Fusion a bere tuto skutečnost za značnou konkurenční výhodu. Výrazným posunem bude i 22nm výrobní proces, který Intel v uplynulých měsících intenzivně vyvíjel a díky kterému mají nové procesory nabídnout lepší energetickou efektivitu i výtěžnost z jednoho waferu. Zavedení této technologie si ovšem vyžádá nemalé investice do továren Intelu.

Další inovací bude podpora protokolu PCI Express 3.0, který má zvýšit datovou propustnost mezi základní deskou a dalšími komponentami, např. přídavnými kartami. Tento standard byl dokončený teprve v listopadu a slibuje o 60 % vyšší rychlost přenosu než starší specifikace. Procesory Ivy Bridge mají dále disponovat podporou multimediálního rozhraní HDMI 1.4a a dále rozšířenou instrukční sadu pro grafiku a lepší aplikační výkon. Její využití ovšem závisí na vývojářích, kteří budou muset vytvořit aplikace, jež tyto instrukce využijí. Intel proto již letos vydá vývojářské manuály a ukázky kódů, jak využít výhod chystaných procesorů.