Hlavní navigace

Intel: Ultrabooky bude možné ovládat hlasem či gesty

11. 1. 2012

Sdílet

 Autor:
Podle Intelu jsme prý svědky zrození nové éry spotřební elektroniky. Její příchod zvěstují první počítače postavené na platformě Ultrabook.

Platforma Ultrabook byla veřejnosti poprvé představena 31. května 2011 na veletrhu Computex. Jejím cílem je nabídnout uživatelský komfort a nejvyšší možnou míru zabezpečení v jednom jediném zařízení. Vývoji platformy předcházel rozsáhlý uživatelský průzkum, jímž se Intel snažil zjistit, co skutečně uživatelé od svých počítačů vyžadují.

Jen několik málo měsíců poté, co byla kategorie takto definována, se na trhu loni v říjnu objevily první počítače typu Ultrabook.

Postřehy a fakta
·    Pro rok 2012 se chystá více než 75 modelů typu Ultrabook. Ty nabídnou uživatelům širokou škálu displejů (včetně 14palcových a 15palcových modelů), tvarů a stylů. Druhá fáze těchto počítačů bude poháněna třetí generací procesorů Intel® Core – první se objeví na trhu již na jaře a postupně se bude jejich počet zvyšovat.
·    Mooly Eden během prezentace představil několik aspektů platformy Ultrabook, přičemž se zaměřil především na uživatelský komfort a výkon, typický maximálně efektivním využitím síly procesoru.
·    Stále více uživatelů požaduje lepší zabezpečení, neboť chtějí ochránit svá data. Mooly Eden při prezentaci představil nejnovější zabezpečení dat, jež je prvním z plodů spolupráce mezi Intelem a společností MasterCard. Spolupráce těchto dvou firem byla oznámena loni a jejím cílem je vytvořit bezpečnější a jednodušší nakupování po internetu pro držitele karet MasterCard prostřednictvím jejich Ultrabooků.
·    Je zapotřebí dalších inovací napříč celým počítačovým odvětvím, aby bylo možné nabízet tenké, elegantní a krásné počítače, které budou mít na tloušťku méně než 18 milimetrů. Ostatně pro účely této platformy již byla přepracována řada komponent – od displejových panelů přes baterie a úložná zařízení až po základní desky a chlazení. Společnost Intel loni zřídila speciální ultrabookový fond: bylo do něj vyčleněno 300 milionů amerických dolarů na vývoj těchto technologií a další inovace, které umožní větší rozmach platformy Ultrabook za přijatelné ceny pro spotřebitele.

Interakce s počítačem nejen prostřednictvím klávesnice a myši
Ultrabooky se vyvíjejí a stejně tak se vyvíjí způsob, jímž s nimi uživatelé vstupují do interakce. Nové modely proto dostanou dotykové displeje. Společnost Intel si nedávno zadala průzkum, který zkoumal použití dotykových displejů na platformě Ultrabook. Ukázalo se, že uživatelé považují přechod mezi dotykovými aplikacemi a klávesnicí za naprosto přirozený a efektivní.

Mooly Eden rovněž zdůraznil, že rozšíření o dotykové aplikace podpoří další inovaci platformy, jež do budoucna může nabývat dosud netušených tvarů.

Inovativní koncept vyvinutý společností Intel obsahuje průzračný panel v dolním okraji klávesnice, který při otevření ultrabooku funguje jako touchpad, nicméně jakmile se ultrabook zavře, promění se tento panel v displej a je možné ho používat bez otevírání počítače.

Intel plánuje rozšíření o další funkce, jež uživatelům umožní tyto počítače používat co nejpřirozenějším způsobem. Mooly Eden oznámil uzavření strategického partnerství se společností Nuance Communications Inc., jež je předním dodavatelem systémů hlasového ovládání. Právě tato společnost vyvine pro ultrabooky hlasové ovládání.

Řešení bude vycházet z technologie Nuance Dragon, jež bude optimalizována pro architekturu Intel. Na trhu by se novinka měla objevit ještě letos.

Díky této technologii budou uživatelé moci ovládat počítače kompletně hlasem. Bude tak možné rychle spouštět aplikace, přehrávat mediální soubory, kontrolovat a aktualizovat sociální sítě, stahovat e-maily nebo nahlížet do kalendáře.

Vývojová sada pro Dragon a další technologie vyvinuté společností Nuance bude k dispozici na Intel AppUp Center, a to i vývojářům.

Společnost Intel rovněž pracuje na vývoji nové generace počítačové interakce: ta by měla být maximálně intuitivní a komplexní, přičemž by měla zahrnovat i rozpoznávání gest na krátkou vzdálenost. Mooly Eden při prezentaci poodhalil některé pokroky, jichž se podařilo dosáhnout, a to na příkladu hry ovládané gesty.

Byl pro vás článek přínosný?