Hlavní navigace

Intel uvedl na trh 45nm procesory nové generace

13. 11. 2007

Sdílet

Společnost Intel představila 16 nových procesorů pro servery a výkonné stolní počítače, které jsou osazeny tranzistory zcela nové konstrukce.

Společnost Intel představila 16 nových procesorů pro servery a výkonné stolní počítače, které jsou osazeny tranzistory zcela nové konstrukce. Nové High-k Metal Gate tranzistory s obsahem hafnia snižují úniky energie, které ohrožovaly tempo dalšího vývoje a inovací výpočetní techniky. Kromě vyššího výpočetního výkonu a úspor energie jsou nové čipy ekologicky šetrné, protože se obejdou bez olova a od roku 2008 i bez halových prvků.
Technologickými inovacemi ve spojení s novými funkcemi procesorů vytváří společnost Intel prostor pro výrobu rychlejších a energeticky úspornějších procesorů šetrných k životnímu prostředí. Vědecké objevy společnosti umožnily vývoj produktů, které jsou o 25 procent menší než předchozí generace. Díky tomu jsou finančně méně nákladné a zároveň otevírají cestu k novým ultra-mobilním zařízením a spotřební elektronice postaveným „na jediném čipu“.
„Za vyřešení jednoho z největších problémů našeho odvětví můžeme děkovat vědcům, fyzikům a technikům. Jejich práce je úctyhodná a já gratuluji všem týmům společnosti Intel,“ uvedl Paul Otellini, prezident a CEO společnosti Intel. „Naším cílem je přinést spotřebitelům novou kategorii počítačů, které v menším a mobilnějším těle zpřístupní všechny možnosti mobilního připojení.“
Nové, 45nm (nanometr je jedna miliardtina metru) procesory se mohou ve srovnání s předchozí generací čipů vyráběných 65nm technologií pochlubit téměř dvojnásobnou hustotou – to představuje až 820 milionů tranzistorů v každém novém čtyřjádrovém procesoru vyráběném 45nm technologií.
Intel Core 2 Extreme QX9650, vůbec první čtyřjádrový procesor pro stolní počítače vybavený 45nm Hi-k tranzistory, nabízí větší vyrovnávací paměť (L2 cache) nebo podporu nových multimediálních instrukcí Intel SSE4, které posunují výkon stolních počítačů do nových, „extrémních“ úrovní.
Nová řada procesorů Intel pro servery a pracovní stanice zahrnuje 15 dvoujádrových a čtyřjádrových 45nm Hi-k procesorů Xeon. Celkem 12 nových čtyřjádrových čipů se může pochlubit rychlostmi od 2 GHz do 3,2 GHz, systémovou sběrnicí (FSB) s rychlostí až 1600 MHz a vyrovnávací pamětí o velikosti 12 MB. Tři nové dvoujádrové procesory nabízejí rychlost až 3,40 GHz, FSB sběrnici až 1600 MHz a vyrovnávací paměť o velikosti 6 MB.
45nm Hi-k procesory Intel Xeon jsou kompatibilní se serverovými systémy s čipovou sadou řady Intel 5000. Kromě toho Intel uvádí tři nové platformy pro 45nm procesory:

· platformu s čipovou sadou Intel 5400 (dříve s kódovým označením Stoakley), optimalizovanou pro širokopásmové aplikace, jako jsou vysoce výkonné výpočetní systémy (HPC – High-Performance Computing);
· čipovou sadu řadiče paměti Intel 5100 a Intel ICH-9R I/O řadič (dříve kódově označovaný jako Cranberry Lake). Jde o cenově přijatelná řešení, která podporují buď jeden, nebo dva procesory a v kombinaci s nativní DDR2 pamětí umožňují nižší spotřebu energie;
· platformu čipové sady Intel 3200 (dříve s kódovým označením Garlow), která je navržena speciálně pro jednoprocesorové servery.

Přečtěte si také:
High-endové servery vítají Tigerton a Barcelonu
Nejvýkonnější i nejúspornější počítač na Invexu
Horká Barcelona přináší vrásky konkurenci