Hlavní navigace

Intel uvedl nové procesory Core i7 a Core i5 s otevřeným násobičem

Nové desktopové čipy společnosti Intelu mají být podobně jako procesory z řady black edition od AMD určeny ke snazšímu přetaktování.
Martin Noska 30. 5. 2010

Sdílet

Procesory Core i7-875K a Core i5-655K, kterými Intel v pátek rozšířil svoji nabídku desktopových čipů, mají dát uživatelům větší flexibilitu při zvyšování frekvence a s tím související lepší výkon v aplikacích.

Dan Snyder, mluvčí Intelu, tvrdí, že výrobci počítačů jeho firmu žádaly o procesory s odemčeným násobičem a Intel chce přinést uživatelům takové produkty, ze kterých mohou mít i další užitek. Poslední generaci procesorů s odemčeným násobičem totiž tvořila u Intelu řada procesorů Pentium pro Socket 7 a Pentium Pro do Socketu 8 a od modelů Pentium II již násobiče Intel pravidelně zamykal (konkrétně Intel se zamykáním začal ve 30. týdnu roku 1998). Důvodem byly např. podvody prodejců, kteří procesor pomocí změny násobiče snadno přetaktovali a následně prodali počítač za vyšší cenu (a s výrazně vyšší marží pro sebe).

Čtyřjádrový procesor Core i7-875K obsahuje 8 MB cache a pracuje na frekvenci 2,93 GHz. Jedná se o model vyrobený ještě starším 45nm procesem, spotřebou 95 wattů a cenou 345 dolarů. Model Core i5-655K je dvoujádro se 4 MB cache, jeho výchozí frekvence činí 3,2 GHz, je vyráběn již 32nm technologií a spotřebuje73 wattů. Cena pak byla stanovena 216 dolarů.

Procesory obsahují integrovaný paměťový řadič a každé jádro může zpracovávat dvě aplikační vlákna současně, což má pomoci v běhu aplikací (které tuto funkcionalitu podporují a nejsou napsány čistě jednovláknově). Procesory jsou dostupné již celosvětově, jen je potřeba pro využití jejich možností, aby deska podporovala změnu násobiče.

Další ohlášení nových procesorů Intelu se očekává příští týden na veletrhu Computex v Tchajpeji.