Hlavní navigace

Intel uvolní vzorky experimentálního 48jádrového čipu

9. 4. 2010

Sdílet

Do konce druhého čtvrtletí letošního roku chce Intel svůj experimentální 48jádrový procesor poskytnout výzkumným pracovníkům.

Podle Seana Koehla, technologického evangelisty při Intel Labs, bude omezený počet čipů zaslán především akademickým institucím. Čip se nemůže stát komerčně dostupným, protože je součástí vědeckého projektu, nicméně některé jeho funkce by prý mohly být integrovány do budoucích procesorů.

Vývoj procesoru probíhá v rámci vědeckého programu Tera-scale Computing společnosti Intel. Hlavním cílem projektu je umístit co největší počet jader do jednoho čipu. Díky tomu by se výrazně zrychlilo vykonávání výpočetních operací v nejrůznějších zařízeních, od mobilů až po servery.

„48jádrový čip pracuje přibližně na stejné frekvenci jako čip Atom,“ říká Christopher Anderson z Intel Labs. Nejnovější procesory Atom, u kterých se Intel zaměřil především na energetickou spotřebu, běží s taktem v rozmezí 1,66 až 1,83 GHz. „48 jádrový procesor by mohl vést k výraznému zvýšení výkonu při vzájemné komunikaci všech čipů,“ dodává Anderson.

Zvyšování počtu jader v čipu je obecně považováno za energeticky nejúčinnější způsob, jak zlepšit jeho výkonnost. Intel a jeho rival Advanced Micro Devices (AMD) v minulém týdnu představili nové serverové čipy, pro které oba počítají s aktuálně největším množství jader. Konkrétně Intel informoval o svých 8jádrových procesorech Xeon 7500 a 6500 pro high-endové servery, zatímco společnost AMD se prezentovala 12jádrovými čipy Opteron 6100.

„48jádrová čipová architektura zahrnuje zlepšení, která odstraní paměťové a komunikační překážky, kterými jsou omezovány současné čipy x86. Výrazně se tím urychlí datová výměna,“ slibuje Koehl. Některé z funkcí čipu by prý mohly být komerčně dostupné již v krátkém časovém horizontu. Patří mezi ně například nástroje pro řízení energetické spotřeby. Procesor spotřebuje 25 až 125 wattů a pro snížení spotřeby je schopen vypnout některá jádra.