Hlavní navigace

Intel vidí budoucnost v počítačích na tělo

 Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
Společnost pracuje na procesorech, které by svými vlastnostmi lépe vyhovovaly náročným požadavkům nositelných počítačů.
Filip Brůcha 24. 10. 2012

Sdílet

Technologický evangelista Intelu Manny Vara v pondělním rozhovoru vyřkl předpověď, že první počítače na tělo (wearable computers) by se na trh mohly dostat v rozmezí příštích dvou nebo pěti let. Na rozdíl od raných pokusů o takovou technologii by prý mělo jít o malá, lehká a pohodlná zařízení.

„Půjde o velmi nenápadné přístroje malých rozměrů,“ řekl Vara britskému Computerworldu během Evropské konference pro vědu a inovace. „Představte si, že byste na sobě měli něco, co by vám řeklo jméno jiné osoby ještě předtím, než si s ní podáte ruku. Já bych něco takového chtěl, protože by mi to pomohlo,“ řekl Vara.

Vara měl prý již možnost zhlédnout několik různých konceptů nositelných počítačů o velikosti lidské dlaně propojených tlustým kabelem s paměťovým zařízením. Šlo podle něj o funkční koncepty, které by však kvůli jejich směšnosti nikdo nosit nechtěl.

Intel v současné době pracuje na vývoji vlastních mikroprocesorů pro tento nový typ zařízení. Mělo by jít o počítačové čipy menší než nízkoenergetické Atomy, které pohánějí tablety nebo mobilní telefony. Velikost procesorů by podle Vary mohla být poloviční či dokonce až čtvrtinová oproti Atomům. „V případě Atomů hovoříme o jednom až třech wattech. U těchto procesorů by šlo řádově o miliwatty,“ tvrdí Vara.

Při vývoji takto malých a energeticky nenáročných procesorů se bude Intel muset pravděpodobně obejít bez instrukčních sad, které se v mikroprocesorech běžně používají. Teoreticky by pak v procesorech mohla být zabudována i grafika. Podle Vary je celý vývoj teprve na začátku, takže se uvažuje o tom, co by v čipu mělo být a bez čeho se naopak obejde. Velkou výzvou pro Intel bude paměť a spotřeba energie. Moduly v přenosných zařízeních totiž nemají dost paměti na to, aby zaznamenaly, co jste celý den dělali. To znamená, že zařízení bude potřebovat vysokokapacitní baterii, která ho udrží v nepřetržitém provozu. Bude potřebovat i datové úložiště umístěné odděleně, například v kapse.

O průlom ve vývoji nositelných počítačů se loni v létě postaral Google, který na veřejnost udělal dojem se svými brýlemi Google Glass s operačním systémem Android, pamětí, fotoaparátem, modulem GPS a displejem. Budoucnost, ve které budou počítače na tělo běžnou záležitostí, proto zřejmě nemusí být tak vzdálená, jak by se mohlo zdát. Mohlo by jít o dobrou příležitost pro Intel, který potřebuje zlepšit svůj hospodářský výsledek v době stagnující ekonomiky a všudypřítomných tabletů.