Hlavní navigace

Intel vyrobí první 7nm čipy už letos

30. 1. 2017

Sdílet

 Autor: Intel
Dalším pokrokem v rámci Moorova zákona bude pro Intel přechod na 7nm výrobní proces, která nahradí současnou 14nanometrovou technologii pro výrobu mikroprocesorů. První pilotní provoz se 7nm procesem pro testovací zařízení má přitom vzniknout už tento rok.

Moorův zákon již desítky let platí za základní pravidlo vývoje čipů v Intelu; ten, zjednodušeně řečeno, říká, že zhruba každých 18 měsíců se zdvojnásobí počet tranzistorů na stejně velkém nebo menším integrovaném obvodě; tedy že za každý rok a půl se přibližně zdvojnásobí výkon (a v dnešní době i energetická efektivita) procesoru.

Pravidlo fungovalo dobře, čipy se během let zrychlily a umožnily neustále zmenšování laptopů a mobilních zařízení při zachování nebo zvýšení životnosti a výdrže baterií.

Intel se prozatím pokouší zákona držet i nadále, někteří odborníci ovšem pochybují o tom, zda je to vůbec možné. Dostávat stále více prvků na stále menší čipy totiž přestává být fyzicky možné a i Intel byl v posledních letech nucen svá dlouholetá interní pravidla upravit.

Projekt 7nm technologie je prozatím v testování, Intel ještě nehodlá nové čipy vyrábět ve velkém; během příštích dvou nebo tří let se jich zřejmě ještě nedočkáme.

„Pilotní provoz nám pomůže zjistit, jak vyrábět miliardy mikroprocesorů,“ vysvětluje Dean McCarron, analytik ve firmě Mercury Research.

Plánovaná linka má limitované možnosti výroby, ale pomůže Intelu s v investicích miliard dolarů do velkých továren, které postupně začnou do oběhu vypouštět čipy 7nm technologie.

„jakmile proces zdokonalíme, překopíruje se do ostatních výrobních závodů,“ pokračuje McCarron.

Dosud poslední čipy Intelu, Kaby Lake, jsou vyráběny pomocí 14nm procesu, nadcházející Cannonlake pak využije 10nm technologii; byl již představen v PC na letošním veletrhu CES. Pak už bude následovat 7nm proces.

Cannonlake čipy se začnou prodávat ke konci letošního roku, avšak zatím jen v malých objemech. Plná dostupnost se očekává příštím rokem, řekl generální ředitel Intelu Brian Krzanich.

I přes snahu držet se Moorova zákona Intel některé dosavadní zvyklosti musel přerušit. Dostat se pod 14nm technologii je nesmírně obtížné, protože nacpat více tranzistorů do menší architektury je stále náročnější. Intel se potýkal se značnými časovými prodlevami a musel odstoupit od své tradice nového výrobního procesu každé dva roky.

Firma rovněž pozměnila tradici dvou technologií v jednom výrobním cyklu – pro 14nm proces vznikly tři architektury, Broadwell, Skylake a Kaby Lake.

Intel nyní tolik neřeší počet tranzistorů, ale jejich snižující se cenu; to je rovněž důležitou součástí Moorova zákona.

Krok s Intelem drží konkurence ve formě Samsungu a Globalfoundries. Globalfoundries hodlá začít s výrobou 7nm čipů již v roce 2018, ARM už pro jejich vývoj vydala nástroje. Není jasné, zda firma bude čipy teprve testovat, nebo již v menším objemu vyrábět.

Cloud22

Samsung a Globalfoundries už začaly i s 10nm čipy, prvním je Qualcomm Snapdragon 835, který se brzy objeví v mobilních telefonech.

Globalfoundries jsou blízkým partnerem firmy IBM, která první testovací 7nm čipy vyrobila už minulý rok.