Hlavní navigace

Intel vyvíjí specializovaný čip pro těžbu kryptoměn

20. 1. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Začali v Intelu brát kryptoměny vážně? Plány na vývoj specializovaného čipu naznačují, že ano.

Příští generace hardwaru pro těžbu kryptoměn by mohla stavět na procesorech od Intelu. Firma údajně zvažuje vývoj speciálního těžařského čipu s názvem Bonanza Mine, jehož předností má být mimo jiné energetická šetrnost. Vyplývá to z programu konference International Solid-State Circuits Conference, který zveřejnil web Tom´s Hardware

Ta se uskuteční mezi 20. a 24. únorem a tak zatím není zřejmé, zda je Bonanza Mine už hotovým produktem nebo projektem teprve ve fázi vývoje, byť dokumentace odpovídá spíš druhé variantě. 

Jmenuje také jistého Vikama Sureshe, který se má zabývat vývojem „vysoce výkonné a energeticky úsporné mikroarchitektury pro šifrování dat a autentizaci, kryptografická primitiva pro generování náhodných čísel a klíčů, blockchainové technologie a kompresi dat“.

Využíváte ve firmě multicloudovou strategii?

V té souvislosti můžeme připomenout též prosincová slova Raji Koduriho, viceprezidenta intelovské divize AXG, který naznačil, že společnost má ambice zaměřit se na technologii blockchainu v rámci nových projektů, které nezahrnují CPU ani GPU pro běžné využití. Což není nijak překvapivého, uvážíme-li, že těžba kryptoměn je už dlouho realizována prostřednictvím zákaznických integrovaných obvodů (ASIC). 

Koduri zmínil, že by rád utvořil silnou základnu využívající nové grafické karty Arc, aby pro ně nadchnul širší vývojářskou obec. Pokud by však měly sloužit výhradně těžařům na farmách, cíl by to prý nesplnilo.

cyber23

Intel zatím konkrétní technické specifikace Bonanza Mine neodtajnil, ani to, zda by byl hardware optimalizovaný jen na těžbu Bitcoinu, nebo by stejně výkonně zpracovával i jiné kryptoměny. Víc se dozvíme 23. února.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?