Hlavní navigace

Intel začne s výrobou nové generace čipů Sandy Bridge koncem roku

14. 4. 2010

Sdílet

Produkce nejnovější rodiny mikroprocesorů Intel, kódově pojmenované Sandy Bridge, bude spuštěna do konce tohoto roku. V prvních přístrojích se pak čipy objeví již v prvním čtvrtletí roku 2011.

Jak ve svém prohlášení uvedl David Perlmutter, výkonný viceprezident a generální ředitel divize Intel Architecture Group, první verze čipů své uplatnění nalezne především u desktopů a přenosných počítačů. Při zavádění nových čipů se prý první produkty obvykle objeví do několika měsíců, nicméně jak tomu bude právě v případě mikroprocesorů Sandy Bridge, Perlmutter odmítl prozradit.

Nová rodina mikroprocesorů je postavena na druhé generaci 32nm výrobní technologie High-K Metal Gate. Sandy Bridge nabídne procesorová jádra, paměťový řadič, cache subsystém a šestou generaci grafických jader v jednom čipu. Ten bude také jako první zahrnovat instrukční sadu AVX (Advanced Vector Extensions), technologii zaměřenou na intenzivní computing - zrychlí se zpracování videa, obrazu i zvuku, a také bezpečnostní technologii Advanced Encryption Standard New Instruction (AES-NI).

Mikroprocesory Sandy Bridge definitivně nahradí předchozí generaci čipů Nehalem, u které Intel poprvé použil výrobní postup High-K Metal Gate. Podle Perlmuttera se do dnešního dne vyrobilo kolem 400 milionů 45nm procesorů Nehalem. Po Sandy Bridge pak hodlá Intel ke konci příštího roku začít s produkcí další řady mikroprocesorů, kódově nazvaných Ivy Bridge, u kterých počítá s použitím 22nm postupu.