Hlavní navigace

Intel zmenšuje SSD disky pro netbooky a mini-desktopy

Společnost Intel v uplynulém týdnu začala nabízet nové verze svých SSD disků, které jsou výrazně menší, než předchozí modely.
Martin Noska 17. 8. 2008

Sdílet


Společnost Intel v uplynulém týdnu začala nabízet nové verze svých SSD disků, které jsou výrazně menší, než předchozí modely.

Inovované disky Z-P230 jsou určené pro netbooky a mini-desktopy (označované také jako nettopy) a jejich váha je pouhých 8 gramů, což je o 3 gramy méně, než u původních verzí Z-P230, ohlášených v červnu.

Společnosti Intel v současnosti profituje z velkého zájmu o kategorii levných a miniaturních počítačů a jeho Atom je v současnosti nejprodávanějším procesorem pro tato zařízení, protože konkurence v uvedené oblasti je zatím malá a i když např. společnost Via nabízí úsporné procesory pro podobné účely, počet zařízení s Atomem značně převažuje. AMD své řešení pro netbooky zatím nepředstavilo (nepočítáme-li procesor Geode, který pracuje v OLPC XO).

Procesory Intel Atom jsou energeticky úsporné a zabírají i málo prostoru uvnitř počítačů a Intel chce, aby i nové SSD disky Z-P230 měly stejné kvalitativní vlastnosti. U netbooků jsou hlavními vlastnostmi malá velikost, nízká váha a cena a disky Z-P230 jsou vyráběné tak, aby těmto požadavkům co nejlépe odpovídaly. Pro kapesní počítače, tvz. Mobile Internet Devices (MIDs) pak existuje disk Z-P140, od něhož se Z-P230 odlišuje hlavně nižší cenou.
Nenechte si ujít:
SSD disky pod lupou: Vyplatí se jejich pořízení?

Jednopalcový SSD disk je na světě

256GB SSD disk od Samsungu bude již letos!

Jaká je ve skutečnosti spotřeba SSD disků?

SSD disky Z-P230 jsou již dostupné v kapacitách 4 GB a 8 GB, nicméně již v září se objeví podle slov Intelu i 16GB verze. Nejmenší 4GB disk má stát 25 dolarů a 8GB verze pak 45 dolarů (při odběru tisíce kusů).

Zdroj: IDG News Service


SSD disk Z-P230 od Intelu.