Hlavní navigace

Internet Explorer se už patnáct měsíců v řadě propadá

5. 4. 2016

Sdílet

 Autor: Microsoft, Computerworld.com
Pokud se Microsoftu nepodaří zvrátit negativní trend, už brzy přijde v oblíbenosti prohlížečů o první příčku.

Obliba prohlížečů od Microsoftu stále klesá. Internet Explorer a Edge v březnu ztratily v součtu 1,4 % uživatelského podílu (analytická společnost Net Applications, která průzkum organizuje, vede Internet Explorer a Edge souhrnně v jedné kategorii jakožto IE).

Oba klesají už patnáct měsíců, přičemž březen je čtvrtým měsícem v řadě, kdy tento pokles činil víc než 1 %. A tak zatímco ve stejném období loňského roku drželi 56,5 % trhu, letos je to už jen 43,4 %. Pokud bude tento trend pokračovat, v květnu se prohlížeče od Microsoftu propadnou na druhou příčku uživatelské oblíbenosti. A vzhledem k tomu, jak posiluje Google Chrome, je to dost pravděpodobné.

Chrome si meziměsíčně polepšil o 2,5 %, což ukazuje, že vytěžil jak ze ztrát Exploreru a Edge, tak Mozilly od Firefoxu, která se propadla o 1,1 % na 10,5 %, což jsou pro ni mimochodem nejhorší meziměsíční výsledky od prosince 2014, ačkoliv se pozvolna propadá už déle než pět let. V březnu činil uživatelský podíl Chromu 39,1 %, loni touto dobou mu přitom patřila „jen“ čtvrtina trhu.

Polepšil si tedy o 14,1 %. Co se týče méně rozšířených prohlížečů, jako je Safari nebo Opera, ty se drží takříkajíc „na svých“ – Safari v březnu skončilo s 4,9 %, druhý jmenovaný s 1,7 %.

Příčiny poklesu oblíbenosti produktů Microsoftu jsou podle odborníků poměrně jasné – s Explorerem to jde z kopce od doby, kdy společnost v srpnu 2014 vyzvala uživatele starších verzí k nezbytnému upgradu s tím, že tyto přestanou být podporovány. Od tohoto data Explorer ztratil 15,1 % svého podílu.

Jedna třetina uživatelů Exploreru přitom dodnes používá staré, již nepodporované verze prohlížeče. Výzva k upgradu, potažmo ke změně prohlížeče, se ukázala mít pro Microsoft katastrofální následky, kdy uživatelé začali houfně přesedlávat na konkurenci, především na Chrome.

Cloud22

Navíc, pro srovnání, zatímco uživatelé Maců jsou věrni značce a zhruba dvě třetiny z nich používají Safari, Internet Explorer, respektive Edge, preferuje jen 48 % uživatelů Windows. Konkrétně Edge pak používá jen 30,4 % majitelů Windows 10 a učinit z něj prohlížeč číslo jedna se tak Microsoftu ani vzdáleně nedaří.

Pokud jde o mobilní zařízení, na tomto poli může Microsoft svým konkurentům jen tiše závidět. Jeho produkty jsou využívány jen na 2,5 % z nich, vedle toho s mobilní verzí Chromu pracuje 55,7 % majitelů mobilních zařízení, 32,7 % jsou „Jablíčkáři“.