Hlavní navigace

Internet věcí příští rok poroste až o 30 procent

12. 11. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © JackF
Pokud si myslíte, že internet je rušný už nyní, počkejte si na příští rok. Podle odhadů analytické společnosti Gartner bude během roku 2016 on-line až 6,4 miliard zařízení. To je o 30 procent více než tento rok.

To znamená, že každý den v příštím roce se k Internetu věcí připojí 5,5 milionů nových přístrojů. Firmy v příštím roce za elektroniku utratí 868 miliard dolarů a jednotliví zákazníci až 546 miliard dolarů. Prodeje však budou neustále růst a jednotlivci by mohli firmy přeskočit již v roce 2020. Tehdy by mohli zákazníci ročně utratit až 1,5 bilionu dolarů.

Do této cifry patří například náklady na hardware automobilů, který se podle mnohých stane jednou z hlavních součástí internetového života zákazníků. Významné prodeje si připíší také chytré televize, set-top boxy nebo bezpečnostní kamery a detektory pohybu. Do internetového světa pomalu uvítají také dětské hračky.

Internet věcí ve velkých společnostech bude také rostoucí položkou. V současnosti firmy využívají internet k úkolům specifickým pro své odvětví. Některé tak přes internet sledují odeslaný balíček, jiné kontrolují své vybavení ve skladu. Během příštích let však přijde zavádění pomůcek dostupných pro každý průmysl.

Po zakoupení zařízení s přístupem na internet uživatelé často utratí další částky za související služby. Firmy a zákazníci příští rok dohromady za služby utratí 235 miliard dolarů, což je o 22 procent více než letos.

MIF22

Dodavatelé jsou sice nyní pod tlakem neustálého zjednodušování svých produktů, nelze však očekávat jejich postupné smršťování do jednoho univerzálního zařízení. Zákazníci budou podle Gartneru chtít stále více přístrojů.

„Díky této diverzitě nebude možné nastolit jeden univerzální standard pro všechny,“ tvrdí analytik společnosti Peter Middleton.