Hlavní navigace

iOS 11 znamená konec podpory iPhonu 5 a 5C

 Autor: © Apple
Připravovaný operační systém iOS 11 nebude kompatibilní s iPhonem 5, respektive 5C ani s iPadem 4. Majitelé starších zařízení tak už nebudou dostávat softwarové ani bezpečnostní aktualizace.
-vt 8. 6. 2017

Sdílet

Ty budou určeny pro modely od iPhonu 5S a novější, ačkoliv některé starší aplikace už na nich pod iOS 11 nebudou fungovat. Jde o důsledek rozhodnutí společnosti ukončit podporu modelů a aplikací využívajících 32 bitové procesory, od kterých Apple přešel na ty 64 bitové v roce 2013, kdy představil iPhone 5S a iPad Air.

Současně aplikace, které běží pouze ve 32 bitovém prostředí, se přestanou zobrazovat mezi výsledky vyhledávání v nové verzi App Storu ani nebudou dostupné mezi pořízenými, jestliže už byly v minulosti staženy.

„Apple na přechod na 64bitový hardware upozorňuje už roky, přesto tato novinka spoustu zákazníků jistě vyvede z míry,“ říká Ernest Doku ze srovnávače uSwitch.com. „Většina aplikací, které nejsou starší než zhruba čtyři roky, by ale měla být použitelná.“

Ostatně, chod 32bitových aplikací byl problematický už v rámci iOS 10.1, uvedeného loni v říjnu, systém v takovém případě uživatele upozornil, že aplikace může jejich zařízení zpomalit. Aktualizovaný iOS 10.3 později obsahoval nástroj na detekci aplikací, které v 64bitovém módu nemohou být spuštěny.

Od června 2015 pak musejí všechny nové aplikace nebo aktualizace existujících aplikací fungovat v 64bitovém prostředí.

Apple rovněž postupně končí podporu 32bitu pro Macy a OS High Sierra bude posledním, který bude pro dané prostředí způsobilý. Od června 2018 tak budou muset všechny nové aplikace pro Mac v App storu podporovat 64bit.