Hlavní navigace

iOS 4.1: Zatím nejlepší operační systém pro iPhone?

4. 9. 2010

Sdílet

Apple tento týden ohlásil řadu novinek, jako nové přístroje iPod Touch, hudební sociální síť Ping či zařazení podpory bezdrátového tisku do příští verze iOS. Představen byl také iOS 4.1, který podle prvních reakcí přináší řadu zlepšení.

iOS 4.1 byl oficiálně ohlášen Stevem Jobsem jako aktualizace, která měla primárně opravit několik chyb, jako například ty, které měly vliv na fungování Bluetooth či senzoru přiblížení. Naši američtí kolegové, kteří měli možnost nový operační systém pro přístroje iPhone a iPod Touch otestovat, však hlásí i řadu dalších vylepšení, zejména v rychlosti.

Mike Keller, který iOS 4.1 testoval 24 hodin na přístroji iPhone, tvrdí, že jde o nejpovedenější a nejrychleji reagující iOS, který byl dosud vydán a přináší i několik nových funkcí.

Nový iOS 4.1 je spásou hlavně pro majitele starších přístrojů iPhone 3G. Zatímco iOS 4.0 byl na smartphonu iPhone 4 opravdu slušně rychlý, na iPhone 3G byl údajně velmi pomalý a verze 4.1 tento problém konečně odstraňuje, takže i starší model se stává opět dobře použitelným. Uživatelské rozhraní je rychlejší než kdy jindy, zmizely náhodné grafické defekty a také aplikace se nahrávají rychleji. Rychlost reakcí a běhu iOS 4.1 se zlepšily i na iPhone 4, ale zde není rozdíl až tak patrný, nicméně každý posun kupředu je vítaný.

Další novinkou je podpora technologie HDR (High Dynamic Range), která umožňuje větší dynamický rozsah expozice při fotografování a iPhonu 4 rozhodně prospěje, protože fotografie z jeho zabudovaného CMOS čipu nevypadaly nejlépe. HDR fotografie působí na první pohled značně kvalitněji, i když zůstávají problémy v případě, že na snímku je moc světla nebo naopak stínu. Využití technologie HDR ovšem má i svoji stinnou stránku a to, že s ní trvá vytvoření fotografie o několik sekund déle, ale Mike Keller tvrdí, že za zlepšení kvality rozhodně stojí počkat si trochu déle.

Třetím vylepšením iOS 4.1 je tzv. Game Center, sociální síť určená pro hráče mobilních her, což je oblast, v níž Apple vidí velký potenciál a řada uživatelů údajně využívá iPod i iPhone právě pro intenzivní hraní her. Game center je přímo integrovaný od iOS a používá již existující účty v iTune a s jejím využitím větším množstvím uživatelů by mohla získat na zajímavosti. Herní sociální síť mohou využít například vývojáři k rozšíření potenciálu svých her, neboť její prostředí je dostupné přímo ze spuštěných aplikací, takže ji lze využít pro komunikaci mezi hráči, porovnávání jejich skóre a podobně.

K veřejnému stažení bude iOS 4.1 uvolněn Applem v příštím týdnu, použít jej lze na všech přístrojích iPod Touch a iPhone kromě modelů první generace. Dalším výrazným posunem má být iOS 4.2, jehož vydání je naplánováno na listopad a který by měl nabídnout jak zmíněný bezdrátový tisk, tak třeba podporu multitaskingu pro majitele tabletu iPad.