Hlavní navigace

iOS 5.0.2 se opět pokusí řešit problém s baterií iPhone 4S

17. 11. 2011

Sdílet

 Autor:
Uživatelé smartphonů iPhone 4S vytouženě čekají na nový iOS, který by opravil chybu s vybíjením jejich nových smartphonů. Apple se o nápravu chce pokusit v iOS 5.0.2, který by měl vyjít již brzy.

Vytoužený iOS 5.0.1 vydaný na konci minulého týdne problém s rychlým vybíjením baterie nevyřešil a Apple již podle německého webu Macerkopf intenzivně pracuje na iOS 5.0.2, v němž se pokusí problémy s úbytkem baterie v iPhone 4S vyřešit. Nový iOS 5.0.2 by měl být vydán pravděpodobně před koncem příštího týdne a jeho hlavním cílem má být (opět) redukování problémů s vybíjením smartphonu během několika hodin. Apple také již pracuje na aktualizaci 5.1, která má přinést některá vylepšení pro aplikaci Siri, která by měla nově ovládat takové hardwarové funkce jako vytvoření fotografie či nahrání videa, zapnutí a vypnutí Wi-Fi, Bluetooth a podobně.

I když Apple v iOS 5.0.1 vyřešil některé problémy jako například možnost prolomit uzamčení tabletu iPad 2 za využití Smart Coveru, rozpoznávání hlasu australských uživatelů v technologii Siri či opravil problémy s iCloudem, co se týká baterie, k žádnému většímu zlepšení nedošlo, i když podle Applu byla chybová smyčka při synchronizaci iPhone 4S, která měla za důsledek rychlejší vybíjení. V této souvislosti se ovšem objevily již úvahy, že rychlé vybíjení baterie u iPhone 4S není chyba, ale vlastnost přístroje, protože je na použitou baterii příliš energeticky náročný. Řada konkurenčních smartphonů s Androidem je na tom s dobou výdrže na baterie podobně. Apple se k problému zatím oficiálně nevyjádřil, jisté se ovšem zdá být, že jej pravděpodobně nezpůsobuje chyba s neustálým přihlašováním do sítě za účelem zjistil lokaci přístroje, jak se zprvu myslelo.

S hardwarovým návrhem iPhone 4S, který obsahuje energeticky náročnější dvoujádrový procesor Apple A5 (jeho spotřeba by se měla běžně pohybovat kolem 2 wattů, zatímco u jednojádrového A4 to bylo pod 1 watt), fotoaparát s více snímacími prvky, které vyžadují silnější napájení nebo třeba s nový senzor pro přiblížení, půjde již nyní obtížně něco udělat, protože spotřeba se zjevně oproti iPhone 4 zvýšila více než kapacita baterie. Apple proto bude muset velmi pečlivě hledat v iOS všechny funkce, které nepracují efektivně a které mají na životnost baterie vliv, aby alespoň o trochu tak spotřebu přístroje snížil. Poměrně energeticky náročná je i technologie Siri, která vytěžuje jak procesor, tak čip pro komunikaci v 3G síti a i samotný iOS 5 je pravděpodobně náročnější na běh než iOS 4 (proto si na rychlejší úbytek baterie stěžují i majitelé starších iPadů a iPhonů 4S, i když není tak dramatický jako u iPhone 4S). Dalším řešením by bylo osazovat smartphony iPhone 4S baterií s větší kapacitou, což by Applu ovšem zvýšilo náklady na výrobu a opakovala by se podobná situace jako v loňském roce, kdy kvůli problémům s anténou byl Apple nucen dodávat k přístrojům zdarma i pouzdra zabraňující kontakt prstů s boky přístroje.