Hlavní navigace

iOS 5: Apple uvolnil pátou betu, odhaluje další nové funkce

8. 8. 2011

Sdílet

O víkendu Apple uvolnil vývojářskou pátou betaverzi iOS 5, která má umožnit seznámit se s chystanými funkcemi.

Nová verze mobilního operačního systému Applu, která byla poprvé představena na vývojářské konferenci WWDC v červnu, má být úzce provázána s cloudovou službou iCloud. Podle dostupných informací nelze očekávat žádné další převratné novinky, ale spíše drobné opravy a vylepšení. Několik z nich se objevilo právě s pátou betou. Hovoří se například o tzv. Hearing Aid režimu, který má zlepšit kompatibilitu mezi iOS a naslouchátky. Web 9to5Mac pak odhalil, že nový iOS 5 obsahuje software pro rozpoznávání řeči, který by měl být využit v aplikaci označované pracovně jako asistent. Ta má umožnit nejen převod diktované řeči na text, ale také ovládání přístroje hlasem. Použita má být údajně kombinace technologií rozpoznávání přímo na přístroji a cloudové služby.

I přes přítomnost tohoto softwaru v iOS 5 není funkcionalita ale zatím aktivní, protože Apple ještě řeší dohodu se společností Nuance, která by se měla na převodu řeči podílet a také zpracování na straně serveru není dosud údajně zcela dořešeno. Spekuluje se také, že funkce asistenta bude zatím k dispozici jen pro malé přístroje s iOS (iPhone, iPod touch), ale podpora pro iPad není zatím jasná.

Apple také původně v iOS 5 sliboval dořešení shromažďování dat o poloze uživatelů a již v dřívějších beta verzích přibyly takové funkce, jako bezdrátová synchronizace s počítači s Mac OS X, upravená notifikace či redesing v editoru SMS zpráv. Úplný seznam změn najdete zde. Hlavní zlepšení tedy ale budou zjevně spojeny jen se zmíněným iCloudem, který Apple blíže poodhalil v minulém týdnu. Více viz článek Apple odhalil detaily o službě iCloud včetně ceníku.