Hlavní navigace

iPad 2 je pro podnikové uživatele zklamáním

6. 3. 2011

Sdílet

I když okolo uvedení tabletu iPad 2 panuje velké vzrušení, pro podnikové uživatele je tento nový přístroj od Applu spíše zklamáním.

Tablety a smartphony rychle pronikají do firem – ať už prostřednictvím jejich vlastní iniciativy nebo z iniciativy jejich zaměstnanců. Manoj Prasad, viceprezident společnosti Life Technologies, sídlící v kalifornském Carlsbadu, říká, že jeho firma používá asi 600 iPadů a několik tisíc iPhonů a telefonů BlackBerry. I když má ale nový iPad 2 od Applu procesor se dvěma jádry, ve firemních aplikacích, jako je Seybold CRM, Prasad nepozoruje oproti jednojádrovému iPadu 1 žádné zrychlení a bude potřeba počkat, až velcí výrobci softwaru (jako např. Oracle, SAP nebo Seybold), vytvoří aplikace, které dokáží dvě  jádra využít. Jedná se tedy spíše o potenciální výhodu do budoucna a v současnosti je existence dvou procesorových jader zanedbatelná. Mluvit o dvojnásobné rychlosti procesoru A5 oproti A4, jak to dělá Apple, není tedy de facto nic jiného, než marketingový trik.

Prasad je u iPadu 2 také zklamný ze stále nepřítomných USB portů, chybějící podpory Adobe Flashe a také z nemožnosti pracovat s formáty dokumentů MS Office, které jsou pro mnoho firem životně důležité. Apple zjevně příliš nenaslouchá, co uživatelé chtějí, ale spíše jim ukazuje, co by měli chtít. Právě chybějící podpora formátů Office je podle Prasada tím, co brání jeho firmě nasadit iPad pro všechny zaměstnance v jejich firmě a omezuje využití tohoto tabletu.

Také nová verze iOS 4.3, kterou iPad disponuje, nepřináší žádné nové podnikové funkce z hlediska správy a bezpečnosti a firmy musí spoléhat na aplikace třetích stran. Více o funkcích, které v této poslední aktualizaci mobilního OS Applu přibyly, najdete v článku Apple uvádí iOS 4.3 s rychlejším webovým prohlížečem.

Také Jack Gold, ředitel společnosti J. Gold Associates, je k novému iPadu 2 poměrně skeptický a říká, že nevidí žádné výrazné výhody tohoto tabletu oproti konkurenci a například Xoom od Motoroly s Androidem se může s iPadem 2 od Applu směle rovnat. Výhodou jsou podle něj nanejvýš některé atraktivní aplikace, ale ty podle něj nejsou až takovým lákadlem. Změn mezi první a druhou generací iPadu je podle něj prostě příliš málo. Detailní porovnání vlastností těchto přístrojů od Applu najdete v našem včerejším článku iPad versus iPad 2: Srovnání dvou generací tabletů.