Hlavní navigace

iPad 2: Testy výkonu a výdrže ve srovnání s první generací

23. 3. 2011

Sdílet

Uvedení iPadu 2 na český trh se blíží a proto nebude na škodu zveřejnit několik údajů vypovídajících o reálných vylepšeních nové generace tabletu od Applu v praxi.

I když mnohokrát zveřejněná tabulka s rozdíly mezi tablety iPad a iPad 2 naznačuje určitý posun, naši američtí kolegové provedli i řadu vlastních testů a benchmarků srovnávající rozdíly v reálném nasazení. Co se týká českých uživatelů, ti si budou moci iPad 2 koupit již v pátek, i když zůstává stále nejasné, zda bude na český trh dovezen dostatek kusů, který bude schopný uspokojit zájem a nebo bude situace podobná jako v USA, kde zájemci musí čekat dlouhé týdny. Konkrétně má být nový tablet od Applu uveden v pátek 25. března v dalších 25 zemích, ale z první vlny bylo vyjmuto Japonsko, kde bude druhá generace iPadu v prodeji až později. Více o uvedení iPadu 2 od Applu v ČR najdete v článku iPad 2 má v pátek dorazit do Česka.

Výdrž baterie
Naši američtí kolegové měli možnost otestovat dva modely iPadu 2, konkrétně 32GB bílou verzi s podporou 3G od AT&T a 16GB model s podporou 3G sítě od Verizonu. Ty pak srovnali s původním 16GB iPadem 3G. Apple tvrdí, že iPad 2 má vydržet 10 hodin provozu při surfování na webu na Wi-Fi, sledování videa či poslechu hudby. 3G model pak má mít výdrž o hodinu nižší.

Test ukázal, že i když má iPad 2 rychlejší procesor i grafiku, vydrží skutečně o něco déle než původní model. Ten totiž běžel v testu na jedno nabití 490 minut, zatímco iPad 2 16 GB vydržel 503 minut a iPad 2 32 GB pak 504 minut. Celých devíti hodin se tedy dosáhnout nepodařilo, ale nejedná se o špatný výsledek.

Dobíjení baterie
Někteří uživatelé také tvrdí, že iPad 2 se nabíjí o něco rychleji než iPad 1, ale neměli tato čísla podložena konkrétními testy. Naši kolegové se proto rozhodli tuto skutečnost potvrdit či vyvrátit. iPad 2 potřeboval pro plné nabití 4 hodiny 10 minut, zatímco iPad 4 hodiny 16 minut. Rozdíl tedy činí 2,4 procenta. I když nejde o zásadní rozdíl, vzhledem k mírně větší kapacitě baterie iPadu 2 a delší výdrži jde opět o příznivou skutečnost.

Aplikace GarageBand
Tato aplikace, existující i pro Mac, patří mezi poměrně náročné a u stolních počítačů dokáže výrazně zatížit procesor a vyčerpat volnou paměť. iPad 2 opět potvrdil lepší výkon, neboť ji dokázal spustil za 5 sekund oproti 7 sekundám u iPadu 1. Připojení písně do e-mailu trvalo na iPadu 2 jen 22 sekund (na iPadu 1 to bylo 25 sekund) a výrazný rozdíl nastal při importu souboru na iTuner, který iPadu 2 trval téměř o polovinu kratší dobu (27 sekund oproti 52 sekundám).

Import fotografií
Pro import 20 fotografií v raw formátu z SD karty potřeboval iPad 2 jen 45 sekund, což je značně lepší výsledek oproti předchozí generaci tabletu, která stejný úkol udělala za 63 sekund. Také u 20 fotografií v JPEGu došlo ke stejnému efektu – 20 sekund oproti 29 sekundám.

ICTS23

Předchozí dva testy tedy potvrzují, že existující aplikace dokáží již využití vyšší výkon dvoujádrového procesoru A5 a uživatel zaznamená citelné zrychlení.

GLBenchmark
Benchmark určený pro zjištění rychlosti OpenGL byl kromě iPadu 2 a iPadu 1 našimi kolegy spuštěn pro srovnání i na iPhonu 4. Vybrány byly dva testy – Egypt a Pro.

iPad 2 dosáhl v testu Egypt výsledku 45 snímků za sekundu (fps) a 57 v Pro a to jak se zapnutým full scene antialiasingem (FSAA), tak i bez něj. Originální iPad zde výrazně zaostal s pouhými 8,1 fps bez antialiasingu a 6,4 fps s antialiasingem v Egyptě a s 17,6, respektivě 13,6 snímky v testu Pro. iPhone 4 dosáhl v testu oproti iPadu 1 výsledků o několik snímků za sekundu lepších, ale nejde o žádný dramatický nárůst (viz graf níže). Je tedy vidět, že Apple na zrychlení grafického výstupu u nové generace iPadu skutečně hodně zapracoval a propagované zvýšení výkonu není jen marketingovým trikem.