Hlavní navigace

iPad 2 vs. BlackBerry PlayBook: který si vybrat do firmy?

 Autor:
Ačkoli se Steve Jobs pokusil na oficiálním představení nového iPadu shrnout všechny ostatní výrobce tohoto zařízení do skupiny napodobitelů, s tím, že se s tablety od dalších výrobců roztrhnul pytel, stejně nic nenadělá.
Anh Nguyen 3. 5. 2011

Sdílet

Ačkoli se Steve Jobs pokusil na oficiálním představení nového iPadu shrnout všechny ostatní výrobce tohoto zařízení do skupiny napodobitelů, s tím, že se na trhu s tablety od dalších výrobců doslova roztrhnul pytel, již stejně nic nenadělá. Vítěze tohoto klání však zdaleka neurčí pouze běžní spotřebitelé a milovníci více či méně užitečných aplikací, ale své řeknou rovněž firmy a jejich zaměstnanci.

Lze očekávat, že tabletů s operačním systémem Android se vynoří celé řada, za všechny jmenujme například výrobce jako Samsung nebo Motorola. Ovšem mezi ty nejnadějnější patří jednoznačně iPad 2 a BlackBerry PlayBook. Proti sobě tedy stojí tradičně pro univerzálně založený Apple a společnost RIM, orientovaná spíše na firmy a podniky. Který tablet je tedy ten pravý pro vaše podnikání? Podívejme se na sedm hodnotících faktorů.

1. Bezpečnost

Zřejmě nedůležitější faktor, na který musí při rozhodování o nákupu tabletů společnost myslet. BlackBerry PlayBook tablet byl s ohledem na bezpečnost dat přímo navržen. Tablet s WiFi připojením neukládá žádná korporátní data, k připojení k BlackBerry Enterprise Server (BES) je tak nutno využít BlackBerry smartphone.

Jinými slovy, pro přístup k emailu, kalendáři nebo úkolům se připojíte výhradně pomocí svého BlackBerry smartphonu. Žádná data se neukládají na tablet, nehrozí tedy únik informací v případě zcizení nebo hacknutí přístroje. Toto řešení však zároveň nahrává konkurenci (Applu) , a to především v situaci, kdy firma v současné době nevyužívá pro práci smartphony výrobce RIM.

iPad 2 se pro většinu svých bezpečnostních prvků připojuje k  Exchange infrastructuře. Zde naleznete celkem širokou škálu programů pro správu mobilních zařízení společností jako BoxTone nebo Zenprise. Firmy, které již nyní používají infrastrukturu od RIM, zřejmě sáhnou po Playbooku, pro ostatní bude zřejmě v tomto ohledu lepší volbou nový iPad, nákup tabletu od RIM by totiž představoval další investice do IT.

2. Velikost

Na pohled zřejmě nejvýraznější rozdíl. BlackBerry Playbook je o celých 5cm kratší a užší než jeho konkurent, ačkoli iPad je i přesto tenčí. Rozměry Playbooku 130 x 193 x 10 mm s hmotnosti 400 g tak srovnáváme s 241 x 185,7 x 8,8 mm a +-600g u iPadu 2. Nyní záleží na tom, zda firmy upřednostňují rozměry displeje nebo celkové rozměry přístroje.

3. Možnosti připojení a dostupnost

Společnost RIM oznámila verzi HSPA+ a 4G, WiMax, a také LTE, která by měla být dostupná v létě 2011. Tablet od Apple je dostupný s celou škálou možností připojení, včetně „holé“ Wi-Fi verze nebo té s podporou 3G.

4. Cena

Cena Playbooku se podle verze a kapacity paměti v přepočtu pohybuje mezi 9 000 a 14 000 Kč. Za různé verze iPad 2 s Wi-Fi zaplatíte v ČR mezi 11 a 16 tisíc korun. Za iPad 2 s podporou 3G potom podle kapacity paměti mezi 14 a 19 tisíci.

5. Pamět RAM

Zatímco RIM nedělá drahoty a chlubí se 1 GHz procesorem a 1GB operační paměti zcela otevřeně, u Applu se jako obvykle vše tají. Podle internetových spekulací  však v nitru iPadu 2 tepe procesor A5 s frekvencí 1 GHz a 512 MB RAM.

6. Kamery a videokonference

Oba přístroje je vybaveny přední a zadní kamerou. U iPadu 2 je zadní kamera schopná pořizovat video záznamy o HD kvalitě 720p s 30 snímky za vteřinu. Přední kamera s VGA kvalitou a 30 snímky za sekundu se zdá být pro videokonference dostatečná.

BlackBerry PlayBook má vepředu 3MP a v zadu 5MP kameru, která zvládá 1080p HD video, v této kategorii je tedy vítězem. Naopak co se videokonferencí týče, má Apple se svou FaceTime aplikací určenou pro videokonference výhodu. Je zřejmé, že to RIM nenechá jen tak, a velmi brzy nám nabídne podobnou aplikaci nebo službu také.

7. Odolnost

Troufáme si tvrdit, že BlackBerry PlayBook na tom bude s odolností o něco lépe než iPad 2. Nahrává tomu fakt, že má menší display a jak známo, čím větší obrazovka, tím je náchylnější k poškození. Apple ovšem přichází s novinkou, krytem Smart Case, který je zevnitř opatřen antiprachovou úpravou, displej tedy nejen ochrání, ale po uzavření tablet také uspí. Zájemci si jej ovšem musí zakoupit zvlášť.