Hlavní navigace

iPad a další tablety zvýší zájem po ukládání dat v cloudu

13. 4. 2010

Sdílet

Chybějící úložný prostor nových zařízení má přinést nárůst zájmu o on-line zálohovací a synchronizační služby.

Využití prakticky neomezeného prostoru, který cloudové úložné systémy nabízejí, se stává u přístrojů s omezenou interní úložnou kapacitou prakticky nutností, ne jen jakýmsi doplňkem, říká Avi Greengart, analytik společnosti Current Analysis. Většina nových tabletů je k dispozici maximálně se 64 GB úložného prostoru, který je realizovaný prostřednictvím NAND flash čipů. Například iPad od Applu je k dostání ve verzích s 16, 32 a 64 GB a tablety Slate od HP, které by měly přijít na trh během letošního roku, nabídnou kapacitu 32 nebo 64 GB.

Greengart říká, že je nepravděpodobné, že by budoucí tablety nabídly takovou diskovou kapacitu, jako je tomu dnes u notebooků a stolních počítačů, protože jsou designovány zejména na „konzumování“ dat, ne na jejich tvorbu. Uživatelé tabletů si již nyní mohou vybrat z mnoha služeb, které jsou v oblasti on-line storage nabízeny a další budou pravděpodobně přibývat, stejně jako možnosti, které nabídnou. Bude se jednat například o synchronizaci adresářů a souborů mezi více zařízeními.

S Greengartem souhlasí i Adam Couture, analytik společnosti Gartner, podle kterého jsou dnes výše zmíněné cloudové služby využívány hlavně lidi s klasickými počítači nebo notebooky, kde fungují spíše pro zálohy, ale pro uživatele tabletů by se mohly stát dokonce i primárním úložným prostorem. Podle něj se trend vyvíjí směrem od přikupování nejrůznějších paměťových karet k nakupování úložného prostoru v cloudu, kde jsou pak uložené soubory přístupné z různých zařízení a de facto odkudkoliv. Právě uvedení iPadu na trh má potenciál rozpohybovat nabídku v oblasti on-line storage služeb, které tu jsou sice již poměrně dlouhou dobu, nicméně nyní pravděpodobně zažijí významnou renesanci.

Hned v den uvedení iPadu na trh, ohlásil SugarSync, poskytovatel služeb typu storage-as-a-service, aplikaci, která umožňuje uživatelům tabletu iPad synchronizovat a sdílet jakékoliv soubory uložené v cloudu. Uživatel si může vybrat úroveň granularity, na které chce data synchronizovat, od jediného souboru až po celé adresáře. Podobně jako u jiných poskytovatelů on-line úložného prostoru je nabídka 2 GB místa zdarma a až v případě rozšíření tohoto prostoru platí uživatel roční poplatky. Otázkou tak už jen zůstává důvěra uživatelů v poskytovatele služeb a zabezpečení takto uchovávaných dat, která se již v minulé době ukázala v řadě případů jako ne zcela dostatečná...