Hlavní navigace

iPad s iOS 8 nabídne skutečný multitasking

Sdílet

 Autor: © Apple
Vývojáři předvedli kód v iOS 8 spuštěný v tabletu iPad, který naznačuje možnost módu rozdělené obrazovky, a tedy spuštění dvou aplikací na popředí současně. Nahrávku s ukázkou zveřejnili na YouTube.

Steven Troughton-Smith, zakladatel a generální ředitel společnosti zaměřené na vývoj aplikací s názvem High Caffeine Content, ukázal rozdělenou obrazovku iOS ve videu a prezentaci. K vytvoření ukázek použil iOS Simulator, který funguje na Macu a simuluje, jak budou vyvíjené aplikace pro iPhone a iPad vypadat po dokončení na těchto zařízeních.

O možnosti rozdělení obrazovky se začalo v souvislosti s iOS 8 mluvit minulý měsíc, kdy web 9to5Mac.com oznámil, že nový operační systém nabídne funkci pro zvýšení produktivity. Pokud je to pravda, iPady by se mohly stát vhodnou volbou pro firemní uživatele.

Windows 8.1 také umožňuje rozdělení obrazovek, Microsoft tuto funkci využil jako dobrý prodejní artikl a ve svých reklamách kritizoval iPad za to, že tuto možnost nenabízí.

Apple se na konferenci WWDC o rozdělené obrazovce nezmínil a lidem tak zůstaly pouze dohady, zda byl tento nápad odložen nebo do iOS 8 přibude později.

Troughton-Smith na Twitteru napsal: „Takový objem kódu se do produkční verze nedostane omylem. Myslím, že si to schovávají na ohlášení nového iPadu.“ Dodal také, že by rozdělená obrazovka mohla fungovat i na současném iPadu Air.

Apple pravděpodobně začne prodávat nové iPhony a iPady během tohoto podzimu. Režim rozdělené obrazovky by byl dobrým tahem pro předpovězené iPady s většími displeji, které by podle očekávání měly mít úhlopříčku až 12 palců.

„Rozdělené obrazovky dávají příležitost využít všechen prostor na větších iPadech,“ řekl Patrick Moorhead, hlavní analytik ve společnosti Moor Insights & Strategy.

Pokud bude Apple následovat stejnou časovou osu jako minulý rok, začne iOS 8 společně s novými iPhony prodávat v úterý 9. září, a 21. října uspořádá prezentaci zaměřenou na iPad.

Ukázku rozdělené obrazovky v emulátoru iPadu můžete zhlédnout zde: