Hlavní navigace

iPhone 4: Experti hodnotí kvalitu nového displeje

14. 6. 2010

Sdílet

Uvedení iPhonu 4 v uplynulém týdnu vyvolalo řadu diskuzí hlavně ohledně jeho nového displeje s vysokým rozlišením. Co si o něm myslí experti?

Nový Retina displej v iPhonu 4 má podle Steva Jobse rozlišení 326 bodů na palec, což je údajně na hranici rozlišitelnosti lidským okem při čtení ze vzdálenosti 25-30 cm. To má dávat výstupu na displeji kvalitu obrazu vytištěného na papíře a i při bližším prozkoumání mají být vidět stále hladké křivky a nikoliv hrubý rastr.

Redaktor Macworldu John Gruber, který měl možnost jeden z prvních prototypů smartphonu iPhone 4 vyzkoušet, potvrzuje Jobsova slova s tím, že rozlišení Retina displeje je opravdu tak dobré, jak tvrdí Apple a vykreslený text má opravdu kvalitu tisku. Naopak Brian X. Chen z Wired ovšem označuje tvrzení Applu za falešný marketing, protože podle něj rozlišení displeje možnosti lidského oka rozhodně nepřesahuje.

To potvrzuje i Raymond Soneira, expert na displeje, kterými se zabývá již údajně 20 let a podle něhož by musel mít displej rozlišení 477 bodů na palec (nebo ještě o trochu více), aby lidské oko jednotlivé body nerozeznalo. Pixely u současného Retina displeje tak podle něj  zmizí až při sledování ze vzdálenosti nad 45 centimetrů a nerozpakuje se proto označit tvrzení Applu, respektive Jobse, za ne zcela pravdivá. To ovšem kvalitu displeje v iPhone 4 nesnižuje a i tak podle Soneiry patří mezi nejlepší u smartphonů, jež jsou v současnosti na trhu a že většinu uživatelů pravděpodobně skutečně uspokojí (například Samsung ovšem tvrdí, že jeho AMOLED displeje jsou stále kvalitnější). Pro srovnání původní iPhone měl rozlišení displeje jen 165 bodů na palec. Trochu s ironií Soneira dodává, že záleží, jaké oko bere Jobs za měřítko, protože pokud má někdo špatný zrak, může mu jako dokonalý připadat i displej s mnohem nižším rozlišením.

Více informací o smartphonu iPhone 4 najdete v článcích Revoluce od Applu: Steve Jobs představil nový iPhone 4 či Video: Osm největších novinek, které přináší iPhone 4.